Blog

Bodhan municipal election results 2020 – complete wards list

ULB Ward Member Details
Sl No. Ward No. Reserved for Elected Member name Party Result Status
1 Ward – 1 SC(W) LATHA THALLA TRS Elected
2 Ward – 2 UR(W) SYEDA JAMEEL NASREEN AIMIM Elected
3 Ward – 3 SC(G) Kothapalli Radha Krishna INC Elected
4 Ward – 4 ST(G) DHEGHAVADH Dupsing TRS Elected
5 Ward – 5 UR(W) Naseem Begum AIMIM Elected
6 Ward – 6 UR(G) Mohammed Habeeb Khan AIMIM Elected
7 Ward – 7 UR(G) Mohammed Akhil Farooqui AIMIM Elected
8 Ward – 8 UR(W) SHAMSUNISA BEGUM TRS Elected
9 Ward – 9 UR(G) DULIPALA PAL TRS Elected
10 Ward – 10 BC(W) PILLAKUNTLA SAVITRI TRS Elected
11 Ward – 11 BC(W) Chinna Laxmi Thokala INC Elected
12 Ward – 12 UR(W) Huma Siddiqa AIMIM Elected
13 Ward – 13 UR(W) LAXMI VALLURI TRS Elected
14 Ward – 14 UR(W) Kamepally Nagavardhani INC Elected
15 Ward – 15 BC(W) Sangeeta INC Elected
16 Ward – 16 UR(W) KONDRA PADMA TRS Elected
17 Ward – 17 BC(W) MASARATH JAHAN AIMIM Elected
18 Ward – 18 SC(G) M GUNA PRASAD TRS Elected
19 Ward – 19 UR(W) QAMAR UNNISA BEGUM TRS Unanimous
20 Ward – 20 BC(G) ATHER AHMED SHAIK AIMIM Elected
21 Ward – 21 UR(G) Abdul Hamed TRS Elected
22 Ward – 22 UR(G) SHAIK IMTIYAZ HUSSAIN TRS Elected
23 Ward – 23 UR(G) SYED MEER NAZEER ALI TRS Elected
24 Ward – 24 UR(W) Gandla Sudha Rani INC Elected
25 Ward – 25 UR(W) PADMA TUMU TRS Elected
26 Ward – 26 UR(W) A.Sandhya INC Elected
27 Ward – 27 BC(G) Ahmed Abdullah TRS Elected
28 Ward – 28 BC(W) SHAHEN BEGUM AIMIM Elected
29 Ward – 29 BC(G) Kandukala Srikanth Goud TRS Elected
30 Ward – 30 BC(G) Mohammed Wali Uddin AIMIM Elected
31 Ward – 31 BC(W) Mohammadi Begum AIMIM Elected
32 Ward – 32 BC(G) Mohammed Imran Shareef TRS Elected
33 Ward – 33 BC(G) Pitla Satyanarayana TRS Elected
34 Ward – 34 UR(G) Mohammed Ahtesham TRS Elected
35 Ward – 35 UR(G) Tumu Sharath Reddy TRS Elected
36 Ward – 36 BC(G) Shaik Javeed TRS Elected
37 Ward – 37 BC(G) MASINI VINOD KUMAR BJP Elected
38 Ward – 38 BC(W) SHAHEDA BEGUM AIMIM Elected

 

 

ULB Ward Member Details
Sl No. Name of the Contesting candidate Party Affiliation Votes Secured Status
WARD Name : 1 , Reserved for : SC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1616 , Total Vaild Votes : 1243 , Rejected Votes : 36 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 THATI MUTHAVVA BJP 89
2 Bailukar Dondubai INC 234
3 K.Archana IND 126
4 LATHA THALLA TRS 562 Elected
5 Kalavathi S IND 206
6 Thati Lalitha IND 3
7 Nagula Lakshmi IND 16
8 SRIDEVI A IND 7
WARD Name : 2 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1568 , Total Vaild Votes : 1038 , Rejected Votes : 8 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 D VANAJA INC 196
2 SYEDA KANEEZ FATHIMA TRS 157
3 SYEDA JAMEEL NASREEN AIMIM 683 Elected
4 FARHAT UNISA BEGUM IND 2
WARD Name : 3 , Reserved for : SC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1564 , Total Vaild Votes : 1116 , Rejected Votes : 25 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 Kothapalli Radha Krishna INC 348 Elected
2 Perka Venkatesh BJP 188
3 Perka Swamy TRS 275
4 Annampally Raju IND 257
5 Oraganti Ramesh IND 4
6 Rakam Dasu IND 44
WARD Name : 4 , Reserved for : ST(G), Total Voters in Municipality Ward : 1757 , Total Vaild Votes : 1295 , Rejected Votes : 25 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 D. Kishore AIMIM 359
2 DHEGHAVADH Dupsing TRS 612 Elected
3 Nimma Srinivas BJP 93
4 Banoth Sai Krishna INC 231
WARD Name : 5 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1634 , Total Vaild Votes : 1118 , Rejected Votes : 9 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 Naseem Begum AIMIM 399 Elected
2 Malika Begum TRS 331
3 RADHA INC 214
4 Kaneez Mahmooda IND 168
5 Gousiya Begum IND 6
WARD Name : 6 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1768 , Total Vaild Votes : 1227 , Rejected Votes : 9 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 ALEEMUDDIN SHAIK TRS 349
2 Mohammed Habeeb Khan AIMIM 564 Elected
3 Mohammed Zaheer INC 175
4 Shaik Haji IND 139
WARD Name : 7 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1776 , Total Vaild Votes : 1268 , Rejected Votes : 19 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 imad uddin syed TRS 464
2 Mohammed Akhil Farooqui AIMIM 704 Elected
3 Syed Ameen INC 96
4 Shaik Junaid IND 4
WARD Name : 8 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1748 , Total Vaild Votes : 1202 , Rejected Votes : 27 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 9
1 Nishaat Parveen AIMIM 252
2 SHAMSUNISA BEGUM TRS 950 Elected
WARD Name : 9 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1729 , Total Vaild Votes : 1250 , Rejected Votes : 43 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 6
1 DULIPALA PAL TRS 787 Elected
2 BUGULU DEEN DAYAL INC 210
3 Mohammed Moinuddin AIMIM 253
WARD Name : 10 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1700 , Total Vaild Votes : 1323 , Rejected Votes : 36 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 ERRUM ANUSHA BJP 193
2 PILLAKUNTLA SAVITRI TRS 621 Elected
3 PETA SWAROOPA INC 472
4 Shaik Meera Bee CPM 16
5 GUNJARI SRAVATHI IND 5
6 Gummala Suma IND 9
7 tasleem begum IND 7
WARD Name : 11 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1748 , Total Vaild Votes : 1303 , Rejected Votes : 22 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 Chinna Laxmi Thokala INC 631 Elected
2 Latha Boggula TRS 474
3 VIJAYA LAXMI KOLIPAKA BJP 198
WARD Name : 12 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1614 , Total Vaild Votes : 1200 , Rejected Votes : 17 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 7
1 Ashal Sandhya BJP 325
2 PARVEEN BEGUM INC 221
3 SIFATHUNNISA TRS 221
4 Huma Siddiqa AIMIM 432 Elected
5 Mumtaz Begum IND 1
WARD Name : 13 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1571 , Total Vaild Votes : 1295 , Rejected Votes : 21 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 Kalkoti sruthi BJP 76
2 Nila Banoth alias nila malavathi TDP 10
3 Yasmeen Saida INC 276
4 LAXMI VALLURI TRS 655 Elected
5 Syed Anjum Sultana IND 278
WARD Name : 14 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1554 , Total Vaild Votes : 1149 , Rejected Votes : 21 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 Kamepally Nagavardhani INC 487 Elected
2 Kolambare Nagamani BJP 37
3 mariyam fathima AIMIM 210
4 SAMATTHA JADE TRS 408
5 Dekonda Himabindu IND 7
WARD Name : 15 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1578 , Total Vaild Votes : 1228 , Rejected Votes : 3 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 KANDIKATLA SWAROOPA BJP 124
2 Gummula Vijaya Laxmi TRS 475
3 Sangeeta INC 626 Elected
4 Doosamudi Makkavva IND 3
WARD Name : 16 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1563 , Total Vaild Votes : 1163 , Rejected Votes : 37 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 10
1 Adepu Rajamani INC 271
2 KONDRA PADMA TRS 539 Elected
3 Bachu Deepika BJP 277
4 Kavitha R IND 76
WARD Name : 17 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1832 , Total Vaild Votes : 1333 , Rejected Votes : 17 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 9
1 Quirunnissi Begum TRS 463
2 MASARATH JAHAN AIMIM 601 Elected
3 YAHEEYAA BEE INC 269
WARD Name : 18 , Reserved for : SC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1601 , Total Vaild Votes : 1242 , Rejected Votes : 42 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 M GUNA PRASAD TRS 562 Elected
2 PITTA ABBAIAH BJP 29
3 Shaik Sayanna INC 352
4 Karrolla Gangaram IND 299
WARD Name : 19 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : — , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 QAMAR UNNISA BEGUM TRS 0 Unanimous
WARD Name : 20 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1686 , Total Vaild Votes : 870 , Rejected Votes : 23 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 ATHER AHMED SHAIK AIMIM 548 Elected
2 ABDUL RAHMAN INC 68
3 MUBEEN AHMED TRS 254
WARD Name : 21 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1772 , Total Vaild Votes : 1046 , Rejected Votes : 24 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 Abdul Hamed TRS 579 Elected
2 Mohammed Abdul Aijaz Khan AIMIM 356
3 Shaik Abdul Waheed INC 111
4 Uzma Begum IND 0
WARD Name : 22 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1654 , Total Vaild Votes : 1175 , Rejected Votes : 8 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 Gundaboina shekar INC 88
2 Middela Rama Raju BJP 366
3 SHAIK IMTIYAZ HUSSAIN TRS 379 Elected
4 Syed Asgar AIMIM 336
5 KHAJA FAYAZ UDDIN IND 0
6 K.Satyanarayana IND 5
7 Syed Hussain IND 1
WARD Name : 23 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1794 , Total Vaild Votes : 1081 , Rejected Votes : 19 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 Ch.Deepak INC 289
2 Bitla Parameshwar BJP 21
3 SYED MEER NAZEER ALI TRS 769 Elected
4 Javeed ullah Khan IND 1
5 Doppalpodi Srinivas Rao IND 1
WARD Name : 24 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1626 , Total Vaild Votes : 1086 , Rejected Votes : 4 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 K.Akshaya TRS 140
2 Gandla Sudha Rani INC 763 Elected
3 Godugu Divya BJP 183
WARD Name : 25 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1732 , Total Vaild Votes : 1107 , Rejected Votes : 16 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 10
1 PADMA TUMU TRS 782 Elected
2 PAPPULA SWARNA LATHA BJP 81
3 Sadiya Naseem INC 239
4 Putta Vanitha IND 5
WARD Name : 26 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1625 , Total Vaild Votes : 1164 , Rejected Votes : 11 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 Suman Desai TRS 414
2 A.Sandhya INC 750 Elected
WARD Name : 27 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1600 , Total Vaild Votes : 1186 , Rejected Votes : 30 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 Ansar Khan AIMIM 485
2 Ahmed Abdullah TRS 514 Elected
3 BURSU CHIRANJIVI INC 187
WARD Name : 28 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1658 , Total Vaild Votes : 1255 , Rejected Votes : 21 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 Katikela Anasuya BJP 78
2 NAKKA VITTAVVA TRS 559
3 Laxmi Dalmalka INC 21
4 SHAHEN BEGUM AIMIM 597 Elected
WARD Name : 29 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1608 , Total Vaild Votes : 1193 , Rejected Votes : 39 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 Kandukala Srikanth Goud TRS 540 Elected
2 Kota Abbaiah BJP 206
3 PUJARI LINGAM INC 428
4 Kandukoori Satyanarayana IND 10
5 GURRAM MANIKYAM IND 9
WARD Name : 30 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1811 , Total Vaild Votes : 1353 , Rejected Votes : 24 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 11
1 Mohammed Wali Uddin AIMIM 675 Elected
2 Mohammed Abid Ahmed TRS 489
3 Mohd Aqeel INC 187
4 Mohammed Almas IND 2
WARD Name : 31 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1365 , Total Vaild Votes : 1122 , Rejected Votes : 13 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 Udmir Godhavari INC 70
2 Parvathi Nagampally TRS 433
3 Mohammadi Begum AIMIM 619 Elected
WARD Name : 32 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1549 , Total Vaild Votes : 1042 , Rejected Votes : 19 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 13
1 Mohammed Imran Shareef TRS 556 Elected
2 Mir Ilyas Ali INC 486
WARD Name : 33 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1719 , Total Vaild Votes : 1225 , Rejected Votes : 22 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 7
1 GUNTHA GANGADHAR BJP 560
2 Pitla Satyanarayana TRS 665 Elected
WARD Name : 34 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1719 , Total Vaild Votes : 1122 , Rejected Votes : 19 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 ABDUL SAJEEL INC 122
2 Mohammed Ahtesham TRS 570 Elected
3 Shaik Musheer AIMIM 426
4 Khaja Nayeem Uddin IND 4
5 MD BASHEER IND 0
WARD Name : 35 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1538 , Total Vaild Votes : 1059 , Rejected Votes : 9 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 7
1 Tumu Sharath Reddy TRS 592 Elected
2 Mohammed Arshad Pasha INC 321
3 SAKRE SHIVA KUMAR BJP 146
WARD Name : 36 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1668 , Total Vaild Votes : 1140 , Rejected Votes : 18 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 10
1 Qam Qam Uddin INC 246
2 Shaik Javeed TRS 894 Elected
WARD Name : 37 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1614 , Total Vaild Votes : 1200 , Rejected Votes : 13 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 MASINI VINOD KUMAR BJP 538 Elected
2 Rudra Satyanarayana TRS 502
3 SHAIK KALEEM INC 160
WARD Name : 38 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1629 , Total Vaild Votes : 1070 , Rejected Votes : 4 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 GADHE SOUNDHARYA BJP 234
2 WAJAHAT UNISA BEGUM INC 225
3 SHAHEDA BEGUM AIMIM 369 Elected
4 SYED AMEENA BEGUM TRS 214
5 Palakurthi Bhulaxmi Alias Palakurthi Chinni IND 26
6 Syeda Huma Begum IND 2
7 HASEENA BEGUM IND 0