Blog

Jagtiyal municipal election results 2020 – complete wards list

ULB Ward Member Details
Sl No. Ward No. Reserved for Elected Member name Party Result Status
1 Ward – 1 BC(G) ANIL KUMAR KUSARI TRS Elected
2 Ward – 2 UR(W) BADDAM LATHA REDDY TRS Elected
3 Ward – 3 BC(W) CHADUVULA THIRUPATAMMA TRS Elected
4 Ward – 4 BC(G) KYADASU NAVEEN KUMAR TRS Elected
5 Ward – 5 BC(G) GUGGILLA HARISH IND Elected
6 Ward – 6 BC(W) KOLAGANI PREMALATHA INC Elected
7 Ward – 7 UR(W) VALLEPU RENUKA IND Elected
8 Ward – 8 UR(W) VANARASI MALLAVVA AIFB Elected
9 Ward – 9 UR(W) VODDI SRILATHA TRS Elected
10 Ward – 10 UR(W) SIRIKONDA BHARATHI TRS Elected
11 Ward – 11 SC(W) BALE LATHA TRS Elected
12 Ward – 12 SC(G) NAKKA JEEVAN KUMAR INC Elected
13 Ward – 13 UR(W) ASAIA SULTHNA INC Elected
14 Ward – 14 BC(W) KUTHURU PADMA TRS Elected
15 Ward – 15 BC(G) THOTA MALLIKARJUN TRS Elected
16 Ward – 16 UR(G) RAJESH KUTHURU IND Elected
17 Ward – 17 UR(W) SIRIKONDA PADMA TRS Elected
18 Ward – 18 UR(G) CHUKKA NAVEEN KUMAR TRS Elected
19 Ward – 19 UR(G) MUSKU NARAYANA REDDY TRS Elected
20 Ward – 20 BC(G) ANUMALLA KRISHNA HARI BJP Elected
21 Ward – 21 BC(G) ALLE GANGASAGAR TRS Elected
22 Ward – 22 UR(W) PULI RAMA BJP Elected
23 Ward – 23 UR(G) JUMBARTHI RAJ KUMAR TRS Elected
24 Ward – 24 UR(G) GURRAM RAMESH BJP Elected
25 Ward – 25 BC(W) ARUMULLA NARSAMMA TRS Elected
26 Ward – 26 BC(W) ASMA ANJUM IND Elected
27 Ward – 27 UR(G) MOHAMMAD RAJEEDDIN AIMIM Elected
28 Ward – 28 SC(W) MEKA PADMAVATHI TRS Elected
29 Ward – 29 BC(G) PAMBALA RAM KUMAR TRS Elected
30 Ward – 30 SC(G) KALLEPELLY DURGAIAH INC Elected
31 Ward – 31 UR(W) SAHERA BHANU INC Elected
32 Ward – 32 BC(G) KORE GANGAMALLU TRS Elected
33 Ward – 33 BC(G) BANDARI RAJANI TRS Elected
34 Ward – 34 BC(G) PITTA DHARMA RAJU TRS Elected
35 Ward – 35 UR(W) HANUMANDLA JAYA SRI IND Elected
36 Ward – 36 BC(W) ADUVALA JYOTHI TRS Elected
37 Ward – 37 BC(W) DR BOGA SHRAVANI TRS Elected
38 Ward – 38 UR(W) DASARI LAVANYA TRS Elected
39 Ward – 39 UR(W) SAMINDLA VANI TRS Elected
40 Ward – 40 UR(G) AWARI SHIVA KESARI BABU TRS Elected
41 Ward – 41 UR(G) KAPPALA SRIKANTH TRS Elected
42 Ward – 42 BC(W) FARHEEN SULTHANA INC Elected
43 Ward – 43 BC(W) FIRDOSE TARANNUM TRS Elected
44 Ward – 44 UR(G) GOLI SRINIVAS TRS Elected
45 Ward – 45 UR(G) BODLA JAGADEESH TRS Elected
46 Ward – 46 UR(W) MULASTHAM LALITHA INC Elected
47 Ward – 47 UR(G) SHAIK CHAND PASHA IND Elected
48 Ward – 48 ST(G) B.DEVENDAR NAYAK TRS Elected

 

ULB Ward Member Details
Sl No. Name of the Contesting candidate Party Affiliation Votes Secured Status
WARD Name : 1 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1612 , Total Vaild Votes : 1214 , Rejected Votes : 23 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 ANIL KUMAR KUSARI TRS 623 Elected
2 KURMACHALAM SATHISH KUMAR BJP 137
3 CHETTE GANGADHAR INC 374
4 PEDDI CHANDRAVATHI IND 80
WARD Name : 2 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1758 , Total Vaild Votes : 1204 , Rejected Votes : 6 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 8
1 VULUSE SWARNALATHA BJP 327
2 PUPPALA TARA DEVI INC 233
3 BADDAM LATHA REDDY TRS 644 Elected
WARD Name : 3 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1755 , Total Vaild Votes : 1235 , Rejected Votes : 20 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 8
1 CHADUVULA THIRUPATAMMA TRS 764 Elected
2 THIRUPURAM ROJA RANI BJP 72
3 THOTA GANGU INC 153
4 JYOTHI RAGULA IND 202
5 PASUPULETI JAMUNA IND 44
WARD Name : 4 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1938 , Total Vaild Votes : 1395 , Rejected Votes : 18 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 KYADASU NAVEEN KUMAR TRS 912 Elected
2 PULI RAMESH INC 441
3 WAZID AHMED AIMIM 42
WARD Name : 5 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1762 , Total Vaild Votes : 1159 , Rejected Votes : 10 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 11
1 ANUGANDULA LAXMI NARSAIAH INC 90
2 RACHARLA VIJAY TRS 432
3 VUPPULANCHA MAHENDER BJP 106
4 MD KHALEEL IND 21
5 GUGGILLA HARISH IND 510 Elected
WARD Name : 6 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1912 , Total Vaild Votes : 1448 , Rejected Votes : 15 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 8
1 KOLAGANI PREMALATHA INC 442 Elected
2 KOLAGANI LAVANYA TRS 428
3 JITTAVENI MOUNIKA BJP 184
4 NEELI MAMATHA RANI IND 394
WARD Name : 7 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1648 , Total Vaild Votes : 1136 , Rejected Votes : 11 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 AILNENI SHIRISHA TRS 416
2 KARUPAKALA SANGEETHA BJP 113
3 GADDAM LATHA INC 70
4 VALLEPU RENUKA IND 537 Elected
WARD Name : 8 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 2049 , Total Vaild Votes : 1389 , Rejected Votes : 19 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 KOKKULA SHAILAJARANI TRS 334
2 DYAVARA SHOBHA RANI INC 49
3 NALLA SATHYA BJP 225
4 VANARASI MALLAVVA AIFB 386 Elected
5 THOTA JYOTHI IND 185
6 MAMIDALA KAVITHA IND 210
WARD Name : 9 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1730 , Total Vaild Votes : 1043 , Rejected Votes : 12 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 10
1 GADDALA LAXMI BJP 126
2 THATIPARTHI SARALA DEVI INC 186
3 VODDI SRILATHA TRS 684 Elected
4 NAGARANI GUNDA IND 47
WARD Name : 10 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1530 , Total Vaild Votes : 1295 , Rejected Votes : 17 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 TURKA MADHUMATHI INC 386
2 SIRIKONDA BHARATHI TRS 535 Elected
3 SIRIKONDA VARALAXMI BJP 374
WARD Name : 11 , Reserved for : SC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1697 , Total Vaild Votes : 1319 , Rejected Votes : 16 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 ELPULA CHAMANTHI BJP 68
2 BALE LATHA TRS 653 Elected
3 BOLLARAPU SWAPNA INC 537
4 THIRUNAGARI KALYANI IND 39
5 NAKKA SOUNDHARYA IND 22
WARD Name : 12 , Reserved for : SC(G), Total Voters in Municipality Ward : 2000 , Total Vaild Votes : 1456 , Rejected Votes : 43 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 6
1 NAKKA ASHOK BJP 223
2 NAKKA JEEVAN KUMAR INC 794 Elected
3 MYAKALA PAVAN TRS 429
4 DUBBA LINGAIAH IND 5
5 NAKKA GANGADHAR IND 5
WARD Name : 13 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1839 , Total Vaild Votes : 1335 , Rejected Votes : 19 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 ASAIA SULTHNA INC 632 Elected
2 IRFANA BEGUM TRS 404
3 SHAKERA PARVIN AIMIM 158
4 ASIMA BEGUM IND 57
5 SHAIK AARA SULTHANA IND 84
WARD Name : 14 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1726 , Total Vaild Votes : 1376 , Rejected Votes : 25 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 ARE SUMITHRA INC 468
2 KUTHURU PADMA TRS 671 Elected
3 MUDDAM LAVANYA BJP 202
4 AADHI VASUNDHARA IND 33
5 MAMIDIPELLI PADMAVATHI IND 2
WARD Name : 15 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1694 , Total Vaild Votes : 1342 , Rejected Votes : 16 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 THOTA MALLIKARJUN TRS 678 Elected
2 PURELLA PRASHANTH BJP 94
3 BHEERAM RAJESH INC 192
4 BOLLAM SATISH KUMAR BCUFP 13
5 ENUGULA BHUMAIAH IND 258
6 CHANDHA RADHA KISHAN RAO IND 64
7 RAMIDI RAJASHEKAR IND 43
WARD Name : 16 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1519 , Total Vaild Votes : 1084 , Rejected Votes : 8 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 6
1 KUSARI RAMCHANDRAM TRS 252
2 CHANDRA PALKALA PADMA BHUSHANAM INC 122
3 VEERABATHINI ANIL KUMAR BJP 159
4 JUNNU SANTHOSH KUMAR IND 119
5 RAJESH KUTHURU IND 432 Elected
WARD Name : 17 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1788 , Total Vaild Votes : 1246 , Rejected Votes : 6 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 ARAVA LAXMI BJP 345
2 THUNIKI LAXMI INC 52
3 SIRIKONDA PADMA TRS 849 Elected
WARD Name : 18 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1564 , Total Vaild Votes : 987 , Rejected Votes : 7 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 ARAVA CHANDRA SHEKHAR RAJU BJP 129
2 CHUKKA NAVEEN KUMAR TRS 384 Elected
3 LATHA CHITLA INC 296
4 THAKUR PRABHATH SINGH IND 178
WARD Name : 19 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1718 , Total Vaild Votes : 1109 , Rejected Votes : 8 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 THIRUPURAM SAI KRISHNA BJP 214
2 BANDA SHANKAR INC 291
3 MUSKU NARAYANA REDDY TRS 412 Elected
4 MOHAMMED ZAHEER AHMED IND 192
WARD Name : 20 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1840 , Total Vaild Votes : 1297 , Rejected Votes : 10 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 ANUMALLA KRISHNA HARI BJP 840 Elected
2 AKUBATHINI SRINIVAS TRS 337
3 MANAPURI MAHESH INC 97
4 SHESHIKUMAR THANGALAPALLI IND 23
WARD Name : 21 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1881 , Total Vaild Votes : 1188 , Rejected Votes : 16 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 21
1 ALLE GANGASAGAR TRS 574 Elected
2 KATTA SHIVA KUMAR INC 93
3 KATUKAM SRIHARI IND 104
4 KASTURI SRI MANJARI IND 7
5 SAMALA RAJASHEKAR IND 410
WARD Name : 22 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1881 , Total Vaild Votes : 1240 , Rejected Votes : 5 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 PULI RAMA BJP 761 Elected
2 VEERABATHINI PADMAJA INC 237
3 SIRIPURAPU USHASRI TRS 242
WARD Name : 23 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1881 , Total Vaild Votes : 1165 , Rejected Votes : 10 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 CHITYALA RAMESH BJP 122
2 JUMBARTHI RAJ KUMAR TRS 631 Elected
3 BINGI SUMA INC 412
WARD Name : 24 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1626 , Total Vaild Votes : 1104 , Rejected Votes : 5 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 GURRAM RAMESH BJP 452 Elected
2 GUNTI INDIRA INC 236
3 CHANDA PRUTHVIDHAR RAO TRS 416
WARD Name : 25 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1709 , Total Vaild Votes : 1252 , Rejected Votes : 12 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 ARUMULLA NARSAMMA TRS 635 Elected
2 GAJOJU VARSHINI BJP 81
3 THOPARAPU LAVANYA INC 518
4 GUMMULA LAXMI IND 18
WARD Name : 26 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1590 , Total Vaild Votes : 1121 , Rejected Votes : 11 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 IMRANA BEGUM INC 197
2 TANZEEL TABASSUM TRS 399
3 ASMA ANJUM IND 468 Elected
4 JAHEDHA BEGUM IND 57
WARD Name : 27 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1552 , Total Vaild Votes : 1094 , Rejected Votes : 18 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 ZULFEQUAR AHMED INC 379
2 MOHAMMAD MOIZ TJSP 9
3 MOHAMMAD RAJEEDDIN AIMIM 453 Elected
4 HABEEB JEELANI TRS 225
5 MOHAMMED AMJAD KHAN IND 5
6 MOHD JAMEEL IND 23
WARD Name : 28 , Reserved for : SC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1719 , Total Vaild Votes : 1350 , Rejected Votes : 10 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 BADUGU PADMA INC 214
2 MEKA PADMAVATHI TRS 444 Elected
3 SUNKAPAKA SUJATHA BJP 311
4 KARANGULA CHANDRA LEELA IND 255
5 BALE LATHA IND 84
6 MONUGURI SOUMYARANI IND 42
WARD Name : 29 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1717 , Total Vaild Votes : 1378 , Rejected Votes : 16 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 KUKKALA DHARMENDHAR BJP 297
2 PAMBALA RAM KUMAR TRS 732 Elected
3 RANGU VENUGOPAL INC 60
4 MOHAMMED JAMEEL AHMED IND 289
WARD Name : 30 , Reserved for : SC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1840 , Total Vaild Votes : 1319 , Rejected Votes : 15 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 14
1 KALLEPELLY DURGAIAH INC 720 Elected
2 DUMALA RAJ KUMAR TRS 599
WARD Name : 31 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1661 , Total Vaild Votes : 1119 , Rejected Votes : 12 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 ASRA ANJUM TRS 361
2 LAIK UNNISA BAIGUM AIMIM 321
3 SAHERA BHANU INC 437 Elected
WARD Name : 32 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1793 , Total Vaild Votes : 1290 , Rejected Votes : 10 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 ARUMULLA LINGAM INC 224
2 KORE GANGAMALLU TRS 852 Elected
3 TAKUR KISHOR SINGH BJP 214
WARD Name : 33 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1811 , Total Vaild Votes : 1368 , Rejected Votes : 15 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 KACHU HARISH RAJ YADAV INC 481
2 KOKKU GANGADHAR BJP 249
3 BANDARI RAJANI TRS 638 Elected
WARD Name : 34 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1759 , Total Vaild Votes : 1263 , Rejected Votes : 14 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 VODNALA GAYATHRI INC 553
2 PITTA DHARMA RAJU TRS 623 Elected
3 VEMULA SANTHOSH KUMAR BJP 87
WARD Name : 35 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1698 , Total Vaild Votes : 1126 , Rejected Votes : 9 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 7
1 BOLUSANI PADMAVATHI TRS 430
2 VEMULA SHRUTHI BJP 85
3 SMITHA GOLI INC 53
4 AELLA SUPRIYA IND 15
5 KANAPARTHI NAGA RAJANI IND 9
6 SINGAM PADMALATHA IND 22
7 HANUMANDLA JAYA SRI IND 512 Elected
WARD Name : 36 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1783 , Total Vaild Votes : 1262 , Rejected Votes : 16 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 6
1 ADUVALA JYOTHI TRS 735 Elected
2 GATLA MADHAVI INC 21
3 GUDALA PADMA BJP 506
WARD Name : 37 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1896 , Total Vaild Votes : 1325 , Rejected Votes : 7 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 6
1 ANUMALLA LATHA INC 358
2 DR BOGA SHRAVANI TRS 723 Elected
3 MYANA SHABARI BJP 239
4 BOGOJI SUPRIYA IND 5
WARD Name : 38 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1866 , Total Vaild Votes : 1271 , Rejected Votes : 16 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 11
1 DASARI LAVANYA TRS 467 Elected
2 POTHUNUKA JAYALAXMI INC 422
3 RANGU RAMADEVI BJP 242
4 RADHA KAVITHA IND 140
WARD Name : 39 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1713 , Total Vaild Votes : 1157 , Rejected Votes : 15 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 11
1 PALLIKONDA JAMUNA INC 296
2 SAMINDLA VANI TRS 861 Elected
WARD Name : 40 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1782 , Total Vaild Votes : 1194 , Rejected Votes : 4 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 7
1 AWARI SHIVA KESARI BABU TRS 951 Elected
2 THAKUR VIDYA BJP 99
3 MOHAMMED HABEEB INC 144
WARD Name : 41 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1827 , Total Vaild Votes : 1349 , Rejected Votes : 19 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 KAPPALA SRIKANTH TRS 549 Elected
2 GATTAPELLI GNANESHWAR BJP 455
3 REPALLE HARIKRISHNA RAO INC 345
WARD Name : 42 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1882 , Total Vaild Votes : 1283 , Rejected Votes : 24 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 ANEES KHUTEJA TRS 571
2 FARHEEN SULTHANA INC 679 Elected
3 SABIHA SULTHANA BJP 33
WARD Name : 43 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1636 , Total Vaild Votes : 1137 , Rejected Votes : 13 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 GAINI GUNASUNDARI BJP 282
2 NAVIN UNNILA INC 198
3 FIRDOSE TARANNUM TRS 656 Elected
4 ZAKIYA BEGUM IND 1
WARD Name : 44 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1860 , Total Vaild Votes : 1297 , Rejected Votes : 12 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 12
1 KALERU NAGENDRA INC 260
2 KONDA SRIDHAR TDP 161
3 GOLI SRINIVAS TRS 573 Elected
4 NAVVOTHU SURESH BJP 256
5 MOHAMMED SAMEERUDDIN AIMIM 47
WARD Name : 45 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1767 , Total Vaild Votes : 1262 , Rejected Votes : 16 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 9
1 DYAVANAPALLY GNANESHWAR BJP 195
2 PIPPARI ANITHA INC 461
3 BODLA JAGADEESH TRS 606 Elected
WARD Name : 46 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1909 , Total Vaild Votes : 1316 , Rejected Votes : 14 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 17
1 ANUMALLA PADMAVATHI TRS 375
2 MAGGIDI SHUVARNA TDP 24
3 MULASTHAM LALITHA INC 917 Elected
WARD Name : 47 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1519 , Total Vaild Votes : 1213 , Rejected Votes : 19 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 12
1 KONDA SRINIVAS TRS 394
2 MOHAMMED MUJAHID INC 52
3 KASAM MARUTHI IND 15
4 KOTAGIRI SUMAN IND 16
5 BAGU BABAIAH IND 94
6 SHAIK CHAND PASHA IND 642 Elected
WARD Name : 48 , Reserved for : ST(G), Total Voters in Municipality Ward : 1395 , Total Vaild Votes : 997 , Rejected Votes : 41 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 JAGANNATH THIRUPATHI INC 29
2 B.DEVENDAR NAYAK TRS 599 Elected
3 JAGANADAM NAGESH IND 163
4 BALLANI SARAIAH IND 206