Blog

Korutla municipal election results 2020 – complete wards list

ULB Ward Member Details
Sl No. Ward No. Reserved for Elected Member name Party Result Status
1 Ward – 1 BC(W) SANGA MALATHI TRS Elected
2 Ward – 2 UR(W) RESHMA FARZIN AIMIM Elected
3 Ward – 3 UR(G) MORTHAD LAXMI NARAYANA TRS Elected
4 Ward – 4 UR(G) MOHAMMAD SABEER ALI AIMIM Elected
5 Ward – 5 SC(G) PERLA SATHAIAH TRS Elected
6 Ward – 6 SC(W) BADDI SUJATHA TRS Elected
7 Ward – 7 UR(G) GUNTUKA SRINIVAS TRS Elected
8 Ward – 8 ST(G) LOKINI VENKI IND Elected
9 Ward – 9 BC(G) POGULA UMARANI TRS Elected
10 Ward – 10 BC(G) GADDAMIDI PAVAN TRS Elected
11 Ward – 11 BC(W) DASARI SUNITHA BJP Elected
12 Ward – 12 UR(W) ALEKYA MOLIMURI BJP Elected
13 Ward – 13 UR(W) VASANTHA TIRUMALA INC Elected
14 Ward – 14 UR(W) SULTHANA BEGUM IND Elected
15 Ward – 15 UR(W) ADEPU KAMALA TRS Elected
16 Ward – 16 UR(W) BALIJE PADMA TRS Elected
17 Ward – 17 UR(W) NAZIYA THABASUM TRS Elected
18 Ward – 18 BC(W) FARHATH IND Elected
19 Ward – 19 BC(W) NAZIYA PARVEEN INC Elected
20 Ward – 20 SC(G) GANDAM GANGADHAR TRS Elected
21 Ward – 21 UR(G) MOHAMMED ANWAR TRS Elected
22 Ward – 22 BC(G) MADAVENI NARESH BJP Elected
23 Ward – 23 UR(W) PUPPALA UMADEVI TRS Unanimous
24 Ward – 24 BC(W) JAYALAXMI SHEELAM BJP Elected
25 Ward – 25 UR(G) AMBARI NAGABHUSHANAM TRS Elected
26 Ward – 26 BC(G) ANNAM LAVANYA TRS Unanimous
27 Ward – 27 UR(G) SRINIVAS GUNDOJI TRS Elected
28 Ward – 28 UR(W) BATTU RADHIKA TRS Elected
29 Ward – 29 BC(W) YATAM PADMA TRS Unanimous
30 Ward – 30 BC(G) MUZAFFAR AHMED TRS Elected
31 Ward – 31 UR(G) PENDEM GANESH BJP Elected
32 Ward – 32 BC(G) JINDAM LAXMINARAYANA TRS Elected
33 Ward – 33 UR(G) RUDRA SUJATHA TRS Elected

 

ULB Ward Member Details
Sl No. Name of the Contesting candidate Party Affiliation Votes Secured Status
WARD Name : 1 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1680 , Total Vaild Votes : 1180 , Rejected Votes : 10 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 17
1 SANGA MALATHI TRS 963 Elected
2 VADLAKONDA JYOTHI BJP 217
WARD Name : 2 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1723 , Total Vaild Votes : 1283 , Rejected Votes : 15 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 ANJUM FATHIMA INC 146
2 FARZANA BEGUM TRS 233
3 RESHMA FARZIN AIMIM 628 Elected
4 SEGANTI RADHA BJP 110
5 ASMA FATHIMA IND 67
6 RAHEEMUNNISA BEGUM IND 98
7 SHAREEF IND 1
WARD Name : 3 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1658 , Total Vaild Votes : 1240 , Rejected Votes : 23 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 ABDUL QUYYUM PASHA AIMIM 206
2 CHITYALA LAXMAN INC 135
3 MORTHAD LAXMI NARAYANA TRS 482 Elected
4 VENKATESH DOBBALA BJP 200
5 INDRALA MALLESHAM IND 131
6 UTHKAM NARSAGOUD IND 2
7 CHITYALA KARUNAKAR IND 0
8 JAKKULA PRASAD IND 6
9 JAKKULA LALITHA IND 4
10 MOHAMMED ZUBAIR IND 29
11 MOHAMMED SAMI IND 10
12 KORRA RAGHU IND 16
13 BASA RAVINDHAR RAO IND 19
WARD Name : 4 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1669 , Total Vaild Votes : 1262 , Rejected Votes : 10 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 32
1 ABDUL JAMEER AHMAD TRS 229
2 ABDUL RASHEED INC 47
3 MOHAMMAD CHAND PASHA BJP 8
4 MOHAMMAD SABEER ALI AIMIM 534 Elected
5 CHITYALA BHOOMAIAH IND 127
6 DAMA KONDAIAH IND 68
7 PASULA KRISHNA PRASAD IND 47
8 BEKKEM ASHOK IND 202
WARD Name : 5 , Reserved for : SC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1697 , Total Vaild Votes : 1303 , Rejected Votes : 12 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 PERLA SATHAIAH TRS 593 Elected
2 SORUPAKA RAMESH BJP 516
3 VOYYALA NARESH IND 194
WARD Name : 6 , Reserved for : SC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1744 , Total Vaild Votes : 1381 , Rejected Votes : 12 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 BADDI SUJATHA TRS 425 Elected
2 MYADARI MANASA INC 332
3 MYADHARI VANI BJP 290
4 ERRA MANJULA IND 248
5 ERRA HARIKA IND 73
6 SRIRAMULA LAXMI IND 13
WARD Name : 7 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1671 , Total Vaild Votes : 1154 , Rejected Votes : 16 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 10
1 GUNTUKA SRINIVAS TRS 740 Elected
2 CHILIVERI ARJUN INC 53
3 RAJENDER GUDDETI BJP 331
4 BANDARI NARSIAH IND 2
5 MOHAMMED KHASIM IND 28
WARD Name : 8 , Reserved for : ST(G), Total Voters in Municipality Ward : 1697 , Total Vaild Votes : 1115 , Rejected Votes : 16 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 GERUKA MADHAVI TRS 343
2 LOKINI GANGADHAR BJP 72
3 LOKINI RANJITHKUMAR INC 33
4 LOKINI VENKI IND 564 Elected
5 KURSHENGA SRINIVAS IND 103
WARD Name : 9 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1754 , Total Vaild Votes : 1320 , Rejected Votes : 6 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 ADLA RAMESH INC 456
2 NALLA RAJKUMAR BJP 51
3 POGULA UMARANI TRS 707 Elected
4 KATUKAM RAVI IND 17
5 MOHAMMED HAMEED IND 89
WARD Name : 10 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1777 , Total Vaild Votes : 1273 , Rejected Votes : 13 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 GADDAMIDI PAVAN TRS 655 Elected
2 DASARI RAJASHEKAR BJP 618
WARD Name : 11 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1633 , Total Vaild Votes : 1092 , Rejected Votes : 8 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 KATHURI VANI TRS 311
2 DASARI SUNITHA BJP 781 Elected
WARD Name : 12 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1617 , Total Vaild Votes : 1122 , Rejected Votes : 14 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 10
1 ALEKYA MOLIMURI BJP 561 Elected
2 BARLA SUNITHA TRS 368
3 JAGANATHA POCHAMMA IND 64
4 JAGANATH VENKATAMMA ALIAS VENKAMMA IND 117
5 POTHANI LALITHA IND 1
6 MUTHYALA VANDANA IND 11
WARD Name : 13 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1585 , Total Vaild Votes : 999 , Rejected Votes : 9 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 GANTEDI NANDITHA TRS 289
2 VASANTHA TIRUMALA INC 710 Elected
WARD Name : 14 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1723 , Total Vaild Votes : 1255 , Rejected Votes : 9 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 6
1 TUPAKULA ANNAPURNA INC 64
2 RENJARALA KALYANI TRS 586
3 SULTHANA BEGUM IND 605 Elected
WARD Name : 15 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1751 , Total Vaild Votes : 1118 , Rejected Votes : 12 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 ADEPU KAMALA TRS 625 Elected
2 THABASSUM AIMIM 51
3 POTHUGANTI SHYAMALA BJP 80
4 RUKIYA BEGUM INC 362
WARD Name : 16 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1606 , Total Vaild Votes : 1139 , Rejected Votes : 10 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 10
1 KODIPELLI LAXMI AIMIM 25
2 BALIJE PADMA TRS 649 Elected
3 AKTHAR BEE IND 44
4 KUDELA LIKITHA IND 95
5 VIJAYA JANGAPALLY IND 326
WARD Name : 17 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1646 , Total Vaild Votes : 1229 , Rejected Votes : 10 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 NAZIYA THABASUM TRS 393 Elected
2 SARWATH JABEEN AIMIM 231
3 SOGRABEE INC 345
4 GURRALA PADMA IND 28
5 GELLE LAXMI IND 232
WARD Name : 18 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1698 , Total Vaild Votes : 1187 , Rejected Votes : 5 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 13
1 ETYALA MANASA BJP 135
2 RAZIYA SULTANA TRS 273
3 ANWARI BEGUM IND 8
4 FARHATH IND 771 Elected
WARD Name : 19 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1614 , Total Vaild Votes : 1143 , Rejected Votes : 21 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 NAZIYA BEGUM TRS 450
2 NAZIYA PARVEEN INC 533 Elected
3 MITTAPALLI SUNITHA IND 160
4 RIZWANA BEGUM IND 0
WARD Name : 20 , Reserved for : SC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1723 , Total Vaild Votes : 1289 , Rejected Votes : 20 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 GANDAM GANGADHAR TRS 466 Elected
2 CHITYALA LAXMINARAYANA INC 318
3 CHERAKU SAMMAIAH AIMIM 219
4 NUNE SAILU IND 286
WARD Name : 21 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1700 , Total Vaild Votes : 1236 , Rejected Votes : 13 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 ABDUL RAHEEM INC 78
2 BINGI VENKATESH BJP 153
3 MOHAMMED ANWAR TRS 739 Elected
4 ABDUL AZEEMUDDIN IND 266
WARD Name : 22 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1751 , Total Vaild Votes : 1317 , Rejected Votes : 17 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 MADAVENI NARESH BJP 643 Elected
2 MD YOUSUF INC 103
3 MOHAMMED ABDUL RIYAZ TRS 571
WARD Name : 23 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : — , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 PUPPALA UMADEVI TRS 0 Unanimous
WARD Name : 24 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1717 , Total Vaild Votes : 1270 , Rejected Votes : 11 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 GUDLA LAXMI TRS 504
2 JAYALAXMI SHEELAM BJP 619 Elected
3 NAVITHA SUTHARI INC 35
4 SUTHARI SRAVANTHI IND 112
WARD Name : 25 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1638 , Total Vaild Votes : 1164 , Rejected Votes : 8 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 6
1 AMBARI NAGABHUSHANAM TRS 417 Elected
2 KALALA SAICHAND BJP 354
3 JAKKULA JAGADEESWAR IND 393
WARD Name : 26 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : — , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 ANNAM LAVANYA TRS 0 Unanimous
WARD Name : 27 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1830 , Total Vaild Votes : 1235 , Rejected Votes : 8 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 THIRUMALAVASU INDURI BJP 528
2 POTHUGANTI MARUTHI INC 20
3 SRINIVAS GUNDOJI TRS 671 Elected
4 GUNDOJI MADHU IND 16
WARD Name : 28 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1589 , Total Vaild Votes : 1017 , Rejected Votes : 9 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 BATTU RADHIKA TRS 798 Elected
2 VASAM VIJAYA BJP 123
3 ANUGANDULA ROOPA IND 24
4 GATLA BAGYALAXMI IND 72
WARD Name : 29 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : — , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 YATAM PADMA TRS 0 Unanimous
WARD Name : 30 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1598 , Total Vaild Votes : 1077 , Rejected Votes : 15 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 MA JUNEID PASHA AIMIM 28
2 FAHEEM PASHA BJP 48
3 MUZAFFAR AHMED TRS 618 Elected
4 NALLA SRINIVAS INC 66
5 VELUVAI RATNAKAR IND 317
WARD Name : 31 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1565 , Total Vaild Votes : 1183 , Rejected Votes : 16 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 ELUGURI KIRAN TRS 371
2 CHETTIMELLI RANJITH KUMAR INC 37
3 PENDEM GANESH BJP 520 Elected
4 MD SUJAID ALI CPM 157
5 CHENNA VISHWANATHAM IND 98
WARD Name : 32 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1678 , Total Vaild Votes : 1211 , Rejected Votes : 12 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 JINDAM LAXMINARAYANA TRS 547 Elected
2 BANDI ANUSHA BJP 93
3 MOHAMMED FASIUDDIN SIDDIQUI AIMIM 98
4 MA WASEEUR RAHMAN INC 378
5 KHAJA AHSANUDDIN JAWEED IND 95
6 MITTAPELLI CHANDRA SHEKHAR IND 0
WARD Name : 33 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1605 , Total Vaild Votes : 1181 , Rejected Votes : 8 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 INDURI SATYAM BJP 444
2 RUDRA SUJATHA TRS 735 Elected
3 JAKKULA JAMUNA IND 2