Blog

Metpalli municipal election results 2020 – complete wards list

ULB Ward Member Details
Sl No. Ward No. Reserved for Elected Member name Party Result Status
1 Ward – 1 BC(W) LAXMI MARGAM IND Elected
2 Ward – 2 BC(G) YAMA RAJAIAH INC Elected
3 Ward – 3 SC(W) BARLA MADHULATHA INC Elected
4 Ward – 4 ST(G) ANGADI PURUSHOTHAM TRS Elected
5 Ward – 5 SC(G) LANKA GANGADHAR TRS Elected
6 Ward – 6 SC(G) BANGARUKALLA KISHORE IND Elected
7 Ward – 7 UR(G) MANNE KHAN TRS Elected
8 Ward – 8 BC(G) JUNGONI ANIL KUMAR BJP Elected
9 Ward – 9 UR(G) MORAPU GANGADHAR IND Elected
10 Ward – 10 UR(G) CHANRASHEKARA RAO BOINAPALLY TRS Elected
11 Ward – 11 UR(W) Komireddy Jyothi TRS Elected
12 Ward – 12 UR(W) FARZANA BEGUM INC Elected
13 Ward – 13 UR(W) BALKA MUTHAMMA TRS Elected
14 Ward – 14 BC(G) ARMOOR POCHAIAH BJP Elected
15 Ward – 15 BC(W) PIPPERA LALITHA TRS Elected
16 Ward – 16 UR(W) DYAVANAPALLI VARALAXMI TRS Elected
17 Ward – 17 UR(W) ANUGANDULA VANAJA TRS Elected
18 Ward – 18 UR(G) CHETLAPALLY MEENA BJP Elected
19 Ward – 19 UR(W) RANAVENI SUJATHA TRS Unanimous
20 Ward – 20 UR(W) VUJAGIRI LAXMI TRS Elected
21 Ward – 21 BC(W) BHIMANATHI BHAVANI TRS Elected
22 Ward – 22 BC(W) UMATHUL RASHEEDA TRS Elected
23 Ward – 23 BC(G) BUCHIREDDY VOJJALA TRS Elected
24 Ward – 24 BC(G) JAKKANI SUJATHA BJP Elected
25 Ward – 25 UR(G) SAHADEV MARRI TRS Elected
26 Ward – 26 UR(W) CHARLAPALLY LAXMI TRS Elected
ULB Ward Member Details
Sl No. Name of the Contesting candidate Party Affiliation Votes Secured Status
WARD Name : 1 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1529 , Total Vaild Votes : 1224 , Rejected Votes : 9 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 THIRUSULLA LAXMI NARSU TRS 258
2 THOKALA SAYAMMA BJP 233
3 MARAMPALLI ROSHINI PSP 27
4 PEDDAGONDA LALITHA IND 96
5 LAXMI MARGAM IND 610 Elected
WARD Name : 2 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1499 , Total Vaild Votes : 1171 , Rejected Votes : 11 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 Jakkam Narsaiah TRS 305
2 PULLA SOUJANYA BJP 21
3 MAHMAD IMRAN AIMIM 336
4 YAMA RAJAIAH INC 373 Elected
5 AKULA GANGU PSP 136
6 RAJESH JAKKAM IND 0
7 VAKIL AHMED IND 0
WARD Name : 3 , Reserved for : SC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1496 , Total Vaild Votes : 1196 , Rejected Votes : 13 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 ARISE VANAJA TRS 493
2 BARLA MADHULATHA INC 509 Elected
3 MADDELA LAVANYA BJP 118
4 NYATHA BAJAMMA IND 1
5 BATHULA LAXMI IND 75
WARD Name : 4 , Reserved for : ST(G), Total Voters in Municipality Ward : 1543 , Total Vaild Votes : 1093 , Rejected Votes : 18 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 ANGADI PURUSHOTHAM TRS 516 Elected
2 MANNE GANGADHAR BJP 324
3 LIKINI SHARADHA IND 253
WARD Name : 5 , Reserved for : SC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1609 , Total Vaild Votes : 1289 , Rejected Votes : 18 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 MORTHAD DEVARAJAMU BJP 276
2 LANKA GANGADHAR TRS 531 Elected
3 Jangam Dattadri IND 357
4 DEVAIAH IND 27
5 DONGERI MALLIKARJUN IND 98
WARD Name : 6 , Reserved for : SC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1592 , Total Vaild Votes : 1220 , Rejected Votes : 14 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 6
1 BARLA SAYANNA TRS 388
2 BURUGU VENU BURUGU INC 32
3 MOGILIPAKA RAJAIAH BJP 45
4 BANGARUKALLA KISHORE IND 755 Elected
WARD Name : 7 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1674 , Total Vaild Votes : 1199 , Rejected Votes : 7 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 7
1 PAMPATTI ANANDH KUMAR BJP 489
2 MANNE KHAN TRS 607 Elected
3 LINGAREDDY KOMIREDDY INC 100
4 RAGULA GOPAL IND 0
5 RAMAGIRI KARTHIK IND 3
WARD Name : 8 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1699 , Total Vaild Votes : 1123 , Rejected Votes : 8 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 JUNGONI ANIL KUMAR BJP 689 Elected
2 Masam Gangareddy TRS 417
3 SRI GADDE SRINIVAS IND 17
WARD Name : 9 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1578 , Total Vaild Votes : 1137 , Rejected Votes : 15 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 KHUTUBODDIN PASHA INC 112
2 BODLA NAGESH BJP 206
3 MOHAMMAD GAFOORA MOHAMMAD GAFOOR AIMIM 291
4 MARGAM GANGADHAR TRS 185
5 DHANAREKULA NADIPI MALLAIAH IND 25
6 MORAPU GANGADHAR IND 318 Elected
WARD Name : 10 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1710 , Total Vaild Votes : 1209 , Rejected Votes : 5 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 GUNTUKA RAMESH INC 9
2 CHANRASHEKARA RAO BOINAPALLY TRS 552 Elected
3 S RAVINDHAR BJP 322
4 LATHA NUNUGONDA IND 326
WARD Name : 11 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1647 , Total Vaild Votes : 1172 , Rejected Votes : 10 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 KOMIREDDY LAXMI BJP 268
2 Komireddy Jyothi TRS 544 Elected
3 SRAVANTHI REDDY KOMIREDDY INC 229
4 TAPPETA SUGUNA IND 18
5 THALLAPELLI RAJANARSU IND 13
6 DANDIKE SRILEKHA IND 100
WARD Name : 12 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1608 , Total Vaild Votes : 1072 , Rejected Votes : 21 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 Erugadindla Lavanya BJP 48
2 MD PARVIN SULTANA AIMIM 117
3 PUDARI LAXMI TRS 301
4 FARZANA BEGUM INC 391 Elected
5 AYESHA SIDDIQA IND 14
6 KAKUSTHAM MANGA IND 8
7 DARANGULA LAXMI IND 73
8 LAYASRI MAKKALA IND 36
9 SHAHANAZ MAHMAD IND 84
WARD Name : 13 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1488 , Total Vaild Votes : 1118 , Rejected Votes : 14 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 6
1 KALALI RAJESHWARI BJP 108
2 BALKA MUTHAMMA TRS 552 Elected
3 BALKA LATHA INC 29
4 ANDE BHARATHI RANI ALIAS BHAVITHA RANI IND 109
5 KAMMAM VENKAVVA IND 62
6 JALA KOMMULA IND 258
WARD Name : 14 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1738 , Total Vaild Votes : 1229 , Rejected Votes : 14 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 7
1 ARMOOR POCHAIAH BJP 485 Elected
2 MANAKALA GANGADHAR TRS 295
3 VANGA RAJITHA INC 20
4 ALLE PANDURANGA PSP 1
5 GAJAM RAVIKANTH IND 410
6 GAAJA CHINNA RAJANNA IND 6
7 MD SHAMIYODDIN IND 12
WARD Name : 15 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1501 , Total Vaild Votes : 1181 , Rejected Votes : 7 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 PIPPERA LALITHA TRS 634 Elected
2 LAXMI THOTA BJP 481
3 BOPPARATHI LATHA PSP 15
4 ADEPU SUJATHA IND 51
WARD Name : 16 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1508 , Total Vaild Votes : 960 , Rejected Votes : 5 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 17
1 DYAVANAPALLI VARALAXMI TRS 642 Elected
2 MYADARAPU VIMALA BJP 209
3 PENTA LAXMI IND 109
WARD Name : 17 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1474 , Total Vaild Votes : 913 , Rejected Votes : 9 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 17
1 ANUGANDULA VANAJA TRS 545 Elected
2 JUNGULA SHAILAJA BJP 283
3 DURGAM YASHODA INC 67
4 SRIRAM LAVANYA MTRSP 14
5 ANDE VIJAYA IND 4
WARD Name : 18 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1666 , Total Vaild Votes : 1087 , Rejected Votes : 8 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 BORROLLA GANGARAM TRS 284
2 CHINTHAKINDI ANJAIAH AIMIM 24
3 CHETLAPALLY MEENA BJP 647 Elected
4 BHAIRAVIBATLA NARESH INC 61
5 POTHU NAGARJUN MTRSP 10
6 GONE SRINIVAS IND 61
WARD Name : 19 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : — , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 RANAVENI SUJATHA TRS 0 Unanimous
WARD Name : 20 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1697 , Total Vaild Votes : 1108 , Rejected Votes : 10 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 6
1 VUJAGIRI LAXMI TRS 686 Elected
2 GUNTUKA BHAGYALAXMI BJP 418
3 POTHU NEELIMA MTRSP 4
WARD Name : 21 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1365 , Total Vaild Votes : 958 , Rejected Votes : 8 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 BHIMANATHI BHAVANI TRS 420 Elected
2 Vadnala Suguna BJP 192
3 SANA FIRDOUS INC 39
4 GAJABINKAR NARSUBAI MTRSP 17
5 PASUNOORI LATHA TJSP 4
6 SOFIA KHATOON IND 286
WARD Name : 22 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1600 , Total Vaild Votes : 1041 , Rejected Votes : 4 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 8
1 UMATHUL RASHEEDA TRS 482 Elected
2 JETTY LAXMI INC 469
3 SAMPANAGI LAXMI IND 90
WARD Name : 23 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1388 , Total Vaild Votes : 1012 , Rejected Votes : 9 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 ERROLLA HANMANDLU INC 335
2 KOYALKAR LINGESHWAR BJP 189
3 BUCHIREDDY VOJJALA TRS 429 Elected
4 RAMESH KORE IND 59
WARD Name : 24 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1501 , Total Vaild Votes : 1064 , Rejected Votes : 7 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 8
1 CHERLAPALLI ANAND GOUD TRS 489
2 JAKKANI SUJATHA BJP 553 Elected
3 POTHU NARENDRA MTRSP 2
4 ARMOOR NARSAIAH IND 5
5 JALANDER ADURTI IND 15
WARD Name : 25 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1573 , Total Vaild Votes : 1117 , Rejected Votes : 14 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 ABDUL SALEEM AIMIM 165
2 ADEPU VENKATA RAMANA INC 231
3 MITTAPALLY KRUSHNAMURTHY BJP 131
4 SAHADEV MARRI TRS 450 Elected
5 AZAHAR ALAM KHAN IND 27
6 MOHAMMED ZAINUL ABEDIN IND 113
WARD Name : 26 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1418 , Total Vaild Votes : 1065 , Rejected Votes : 7 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 ABDUL RUHEENA BEGUM INC 24
2 CHARLAPALLY LAXMI TRS 535 Elected
3 BODLA LATHA BJP 506