Blog

Nirmal municipal election result 2020 – complete wards list

ULB Ward Member Details
Sl No. Name of the Contesting candidate Party Affiliation Votes Secured Status
WARD Name : 1 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1982 , Total Vaild Votes : 1348 , Rejected Votes : 8 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 10
1 JYOTHI TRS 596
2 SAINDLA UMARANI IND 752 Elected
WARD Name : 2 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 2105 , Total Vaild Votes : 1386 , Rejected Votes : 19 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 AFREEN BEGUM AIMIM 77
2 Mudusu Pravalika TRS 134
3 RAVEENA BASA INC 33
4 Sadam Swapna BJP 635 Elected
5 Kontham laxmi IND 275
6 Pullaiahgari Prameela IND 232
WARD Name : 3 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 2189 , Total Vaild Votes : 1448 , Rejected Votes : 14 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 8
1 ADUMULLA RAMADEVI TRS 897 Elected
2 Thota Latha BJP 469
3 DUMPETA REENA INC 62
4 Apuri Vijaya Laxmi IND 20
WARD Name : 4 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1910 , Total Vaild Votes : 1230 , Rejected Votes : 21 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 ANUGANDULA NARSHIMHA SWAMY INC 24
2 PATHARLA GANESH PATHARLA BJP 215
3 Bitlungu Naveen TRS 560 Elected
4 PENDAM SRINIVAS IND 431
WARD Name : 5 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1836 , Total Vaild Votes : 1228 , Rejected Votes : 53 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 NARSAVVA PANDENA BJP 58
2 Siripuram Veena INC 71
3 Sunkari Rajyalaxmi TRS 382
4 GUNJALA LAXMI IND 717 Elected
WARD Name : 6 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1862 , Total Vaild Votes : 1246 , Rejected Votes : 11 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 ANUMULA SHRAVAN KUMAR BJP 191
2 MOHAMMED ABDUL MALIK AIMIM 220
3 MOHAMMED SABIR INC 59
4 Lakkakula Narahari TRS 715 Elected
5 Sonayeela Rajendhar IND 61
WARD Name : 7 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 2143 , Total Vaild Votes : 1216 , Rejected Votes : 18 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 ALI AMJAD KHAN TRS 326
2 SYED ABRAR HASSAN AIMIM 673 Elected
3 SARDAR INC 203
4 ABDUL SAMI IND 14
WARD Name : 8 , Reserved for : SC(G), Total Voters in Municipality Ward : 2413 , Total Vaild Votes : 1875 , Rejected Votes : 24 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 Nigulapu Sanjeev INC 621
2 N. POSHETTY TRS 1254 Elected
WARD Name : 9 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 2163 , Total Vaild Votes : 1187 , Rejected Votes : 24 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 31
1 Ayyaanagari Rajender TRS 845 Elected
2 MOHAMMED MOHINUDDIN INC 342
WARD Name : 10 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : — , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 KONDA SABITHA TRS 0 Unanimous
WARD Name : 11 , Reserved for : ST(G), Total Voters in Municipality Ward : 1930 , Total Vaild Votes : 1515 , Rejected Votes : 11 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 8
1 Gai Saveen Kumar INC 634
2 PURADI SRIKANTH TRS 881 Elected
WARD Name : 12 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 2310 , Total Vaild Votes : 1385 , Rejected Votes : 25 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 Ollepu Thirupathi INC 218
2 Kondaji Raghavendra Chary BJP 416
3 Sampangi Bala Ravinder TRS 751 Elected
WARD Name : 13 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 2120 , Total Vaild Votes : 1054 , Rejected Votes : 6 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 10
1 Muntaz INC 66
2 RAMAGOUNI TULASI TRS 591 Elected
3 SATHYAVANI NUGANOORA BJP 397
WARD Name : 14 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 2486 , Total Vaild Votes : 1480 , Rejected Votes : 42 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 Mohammed Abdul Mateen TRS 497 Elected
2 vadnala Raju BJP 427
3 Shaik Afasaruddin AIMIM 429
4 HEENA FARHEEN INC 84
5 SHAIK IBRAHEEM IND 43
WARD Name : 15 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 2449 , Total Vaild Votes : 1563 , Rejected Votes : 28 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 10
1 NAMEDA RAMYA TRS 746 Elected
2 POTHAGANTI BHAGIRTHA INC 536
3 MAHURAM PUSHPALATHA BJP 141
4 Maisa Rajitha IND 140
WARD Name : 16 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 2466 , Total Vaild Votes : 1544 , Rejected Votes : 22 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 Akoji Gangamani TRS 289
2 Taraka Vani INC 885 Elected
3 Tahera Khanam AIMIM 105
4 RAVULAWAR GEETHA BJP 258
5 Hanmanthula Vanitha IND 7
WARD Name : 17 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 2430 , Total Vaild Votes : 1418 , Rejected Votes : 35 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 10
1 ALGOT RENUKA BJP 141
2 FARHATH PARVEEN TRS 729 Elected
3 SATTI LAXMI INC 92
4 SAMREEN SULTHANA AIMIM 456
WARD Name : 18 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 2105 , Total Vaild Votes : 1641 , Rejected Votes : 20 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 8
1 CHENIGARAPU JYOTHI TRS 695
2 Purastu Rupa INC 899 Elected
3 Maggidi Bhulaxmi BJP 47
WARD Name : 19 , Reserved for : SC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1956 , Total Vaild Votes : 1438 , Rejected Votes : 25 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 Jeyla Laxmi INC 447
2 Darshanam Narsa Darsahanam Narsavva TRS 517 Elected
3 Barukunta Laxmi BJP 112
4 Darshanam Mamatha IND 362
WARD Name : 20 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 2259 , Total Vaild Votes : 1300 , Rejected Votes : 12 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 Anjum Begum TRS 664 Elected
2 ZAKIA KOUSAR AIMIM 122
3 JUVERIA VAZEER INC 280
4 THOTA BHAGYA LAXMI BJP 234
WARD Name : 21 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 2204 , Total Vaild Votes : 1379 , Rejected Votes : 28 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 9
1 AKRAM ALI TRS 284
2 PANDE BABURAO BJP 41
3 MOHAMMED IMRAN ULLAH INC 692 Elected
4 Mohammed Irfan Ahmed AIMIM 221
5 Abdul Mohsin IND 39
6 Khaja Aslam Ali IND 89
7 Mohammed Jamal oddin IND 3
8 MOHAMMED AZERUDDIN IND 10
WARD Name : 22 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1994 , Total Vaild Votes : 1332 , Rejected Votes : 23 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 azeem bin yahya AIMIM 322
2 Kode Devendher BJP 50
3 Dandore Vijay CPM 19
4 MD MINAJ UDDIN INC 210
5 Shaik Sajeed TRS 691 Elected
6 Shaik HAider IND 40
WARD Name : 23 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1956 , Total Vaild Votes : 1268 , Rejected Votes : 20 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 9
1 MOHAMMAD YUNUS ALI INC 220
2 Syed Zaheer TRS 711 Elected
3 SALMAN SHAIK AIMIM 337
WARD Name : 24 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 2000 , Total Vaild Votes : 1333 , Rejected Votes : 19 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 8
1 ANANTHULA RAGINI INC 256
2 Medaram Aparna TRS 683 Elected
3 Vodisela Laxmi BJP 394
WARD Name : 25 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 2146 , Total Vaild Votes : 1309 , Rejected Votes : 21 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 ADIPELLY NARENDHAR TRS 477 Elected
2 Ranjith BJP 342
3 Sri ram Rajukumar INC 33
4 JANGAM GANGAPRASAD IND 18
5 Lakkakula Sowmya IND 439
WARD Name : 26 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1937 , Total Vaild Votes : 1290 , Rejected Votes : 13 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 Akula Radhika BJP 165
2 Akula Laxmi Narsa TRS 912 Elected
3 Nella Priyanka INC 213
WARD Name : 27 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 2165 , Total Vaild Votes : 1364 , Rejected Votes : 10 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 AYESHA KAUSER INC 549 Elected
2 NAZIYA PARVEEN AIMIM 278
3 Gone Shravani TRS 537
WARD Name : 28 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1907 , Total Vaild Votes : 1357 , Rejected Votes : 18 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 Gopu Gopinath INC 601
2 Mudarapu Dileep Kumar BJP 70
3 Pudari Rajeshwer TRS 686 Elected
WARD Name : 29 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 2329 , Total Vaild Votes : 1557 , Rejected Votes : 29 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 MANCHALA SRIKANTH YADAV TRS 583
2 MARRI PEDA SHIVA KUMAR BJP 26
3 MOHAMMED MUJAHID ALI AIMIM 753 Elected
4 Sunkary Rajesh INC 165
5 Mohammed Abdul Rauf IND 30
WARD Name : 30 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 2190 , Total Vaild Votes : 1393 , Rejected Votes : 10 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 AYYANNAGARI POSHETTY INC 286
2 Allam Bhaskar BJP 224
3 Samundarpelly Rajender TRS 883 Elected
WARD Name : 31 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 2108 , Total Vaild Votes : 1337 , Rejected Votes : 11 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 14
1 Dharmajigari Swapna TRS 606
2 LAVANYA TOKALA INC 731 Elected
WARD Name : 32 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 2378 , Total Vaild Votes : 1407 , Rejected Votes : 7 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 14
1 Navath Swaroopa INC 274
2 FARZANA BEGUM TRS 1133 Elected
WARD Name : 33 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : — , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 ESHWAR GANDARATHA GANDRATH TRS 0 Unanimous
WARD Name : 34 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 2273 , Total Vaild Votes : 1432 , Rejected Votes : 9 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 8
1 ADEPU LALITHA SRI BJP 458
2 Navaneetha Erravothu TRS 974 Elected
WARD Name : 35 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 2045 , Total Vaild Votes : 1250 , Rejected Votes : 24 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 ATHIYA KHANAM TRS 553 Elected
2 AFSHAN FARHEEN INC 243
3 THAINIYAT FIRDOUS AIMIM 454
WARD Name : 36 , Reserved for : SC(G), Total Voters in Municipality Ward : 2066 , Total Vaild Votes : 1332 , Rejected Votes : 16 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 AKKAPELLY LAXMAN BJP 59
2 KATHI NARENDAR INC 717 Elected
3 Katti Sudhakar TRS 556
WARD Name : 37 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1863 , Total Vaild Votes : 1385 , Rejected Votes : 16 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 APPALA MANJULA INC 679
2 Neral Venugopal TRS 706 Elected
WARD Name : 38 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 2152 , Total Vaild Votes : 1414 , Rejected Votes : 8 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 NANDEDAPU ANNAPURNA INC 584
2 Yashoda TRS 818 Elected
3 Appala Sharanya IND 12
WARD Name : 39 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1985 , Total Vaild Votes : 1267 , Rejected Votes : 18 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 M A ALEEM TRS 264
2 TOUHEEDUDDIN MD INC 630 Elected
3 Rafi Ahmed Qureshi AIMIM 299
4 Shaik Intiaz Ahmed IND 74
WARD Name : 40 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 2349 , Total Vaild Votes : 1511 , Rejected Votes : 14 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 Adpa Vijaya Laxmi TRS 761 Elected
2 KONDAJI PRAVALIKA BJP 153
3 SADIYA SULTHANA INC 437
4 HASEENA BEGUM AIMIM 126
5 Baggali Mala IND 33
6 SAJIDA SULTANA IND 1
WARD Name : 41 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1818 , Total Vaild Votes : 1253 , Rejected Votes : 15 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 13
1 Mohammed Abdul Raheel Hamja AIMIM 496
2 MOHAMMED NAYEEM INC 54
3 Shaik Abdul Sayeed TRS 675 Elected
4 NAMPALLY SANTOSH IND 28
5 Mohammed Osman IND 0
WARD Name : 42 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1818 , Total Vaild Votes : 1098 , Rejected Votes : 9 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 9
1 Aleem Khan INC 223
2 Gandrath Venkata Ramana TRS 477 Elected
3 Mohammed Abdul Basith AIMIM 181
4 GANDRATH RAJESHWAR IND 217