Blog

Peddapalli municipal election results 2020 – complete wards list

ULB Ward Member Details
Sl No. Ward No. Reserved for Elected Member name Party Result Status
1 Ward – 1 BC(G) EERABOINA SRINIVAS TRS Elected
2 Ward – 2 UR(G) HANUMANTHU PASTHAM TRS Elected
3 Ward – 3 UR(G) LAISETTY BIKSHAPATHI TRS Elected
4 Ward – 4 UR(G) Kontham Srinivas Reddy BJP Elected
5 Ward – 5 UR(W) CHANDA RAMADEVI TRS Elected
6 Ward – 6 UR(W) Geethanjali Peddi TRS Elected
7 Ward – 7 UR(W) KOMIRISHETTY KANAKALAXMI TRS Elected
8 Ward – 8 SC(W) BONKURI BHAGYALAXMI AIMIM Elected
9 Ward – 9 UR(W) ARUKALA KALPANA TRS Elected
10 Ward – 10 UR(G) GADE MADHAVI AIFB Elected
11 Ward – 11 UR(G) PUDARI CHANDRASHEKAR IND Elected
12 Ward – 12 BC(G) NAMSANI SARESH TRS Elected
13 Ward – 13 BC(W) PAGALA SONY TRS Elected
14 Ward – 14 BC(W) SHAHEDA ANJUM TRS Elected
15 Ward – 15 UR(W) NETTETLA SWARUPA INC Elected
16 Ward – 16 BC(G) RAJAM MAHANTHA KRISHNA BJP Elected
17 Ward – 17 BC(W) KOLIPAKA SANDHYA TRS Elected
18 Ward – 18 BC(G) KOLIPAKA SRINIVAS TRS Unanimous
19 Ward – 19 SC(W) BEKKAM ANJAMMA TRS Elected
20 Ward – 20 ST(G) REVELLI SWAMY TRS Elected
21 Ward – 21 UR(W) CHITTIREDDY MAMATHA TRS Unanimous
22 Ward – 22 BC(W) SWARUPA UPPU TRS Elected
23 Ward – 23 UR(W) THADURI PUSHPAKALA INC Elected
24 Ward – 24 UR(G) NUGILLA MALLAIAH INC Elected
25 Ward – 25 SC(G) KARTHIK KANUKURTHI AIMIM Elected
26 Ward – 26 SC(G) SUDAMALLA AMRESH TRS Elected
27 Ward – 27 BC(W) SUJATHA VUNUKONDA TRS Elected
28 Ward – 28 UR(G) THUMULA SUBHASH RAO INC Elected
29 Ward – 29 UR(G) ILLANDHULA KRISHNAMOORTHI TRS Elected
30 Ward – 30 UR(W) HABEBA BEGUM TRS Elected
31 Ward – 31 UR(W) PYDA PADMA TRS Elected
32 Ward – 32 BC(G) POTHAANI PURUSHOTHAM IND Elected
33 Ward – 33 BC(G) Buthagadda Sampath INC Elected
34 Ward – 34 UR(W) MOHAMMAD NOORJAH TRS Elected
35 Ward – 35 BC(W) DEVANANDI RAMADEVI TRS Elected
36 Ward – 36 BC(G) NAJMIN SULTHANA TRS Elected

 

ULB Ward Member Details
Sl No. Name of the Contesting candidate Party Affiliation Votes Secured Status
WARD Name : 1 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1077 , Total Vaild Votes : 998 , Rejected Votes : 14 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 EERABOINA SRINIVAS TRS 650 Elected
2 PURELLA RAJESHAM INC 348
WARD Name : 2 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1145 , Total Vaild Votes : 890 , Rejected Votes : 5 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 BANDARI SUNIL INC 235
2 MOLUGURI RAJAVEERU BJP 21
3 HANUMANTHU PASTHAM TRS 622 Elected
4 MABBU PRAVEENKUMAR IND 12
WARD Name : 3 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1030 , Total Vaild Votes : 698 , Rejected Votes : 16 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 JEEVAN PRAKASH REDDY RAVULA BJP 328
2 LAISETTY BIKSHAPATHI TRS 370 Elected
WARD Name : 4 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1072 , Total Vaild Votes : 751 , Rejected Votes : 18 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 ADAVEELY CHANDRA REDDY TRS 164
2 Kontham Srinivas Reddy BJP 329 Elected
3 THADURI SRIMANNARAYANA INC 258
WARD Name : 5 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1044 , Total Vaild Votes : 714 , Rejected Votes : 12 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 ADEPU SUNITHA BJP 14
2 CHANDA RAMADEVI TRS 436 Elected
3 TAKKALAPALLI TULSI INC 227
4 FATHIMA BEGUM IND 14
5 BODLA LAXMI IND 23
WARD Name : 6 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1019 , Total Vaild Votes : 629 , Rejected Votes : 3 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 KATTA PADMAVATHI INC 215
2 KAVITHA JAVVAJI AIFB 35
3 Geethanjali Peddi TRS 309 Elected
4 Chatharaju Swapna BJP 50
5 THANDRA VIJAYA CPI 15
6 EERLA RAMA IND 5
WARD Name : 7 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1082 , Total Vaild Votes : 616 , Rejected Votes : 5 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 7
1 EMAM BIE BJP 175
2 KOMIRISHETTY KANAKALAXMI TRS 441 Elected
WARD Name : 8 , Reserved for : SC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1036 , Total Vaild Votes : 705 , Rejected Votes : 9 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 EERLA SWARUPA INC 213
2 KUKKA BHARATHI BJP 41
3 BONKURI BHAGYALAXMI AIMIM 225 Elected
4 VADDEPALLI LAXMI TRS 222
5 ARIKILLA SWARNALATHA IND 4
WARD Name : 9 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1072 , Total Vaild Votes : 718 , Rejected Votes : 6 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 ADICHERLA SWARUPA BJP 5
2 ARUKALA KALPANA TRS 278 Elected
3 NAZEEMA BEGUM INC 213
4 MAMIDISHETTI SOUJANYA AIFB 130
5 SYED NAZEEMA KOUSAR AIMIM 83
6 THAMMADI REVATHI IND 9
WARD Name : 10 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1112 , Total Vaild Votes : 937 , Rejected Votes : 14 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 AKKEPALLY KRANTHI KUMAR BJP 68
2 AGULLA SRISHYLAM TRS 194
3 GADE MADHAVI AIFB 226 Elected
4 BODDUPALLI THIRUPATHI INC 96
5 SANTI GANAPATHI TDP 2
6 THUMULA NAMBARAO IND 143
7 PERAKA ARUN KUMAR IND 27
8 MAMIDIPALLI RAJESHAM IND 122
9 MOHAMMAD TAZ IND 32
10 EKKANTI RAMA IND 27
WARD Name : 11 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1184 , Total Vaild Votes : 984 , Rejected Votes : 8 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 MOHAMMAD AZMATH AIFB 77
2 PUDARI MAHENDER TRS 309
3 BHEEMANPALLY RAJESHAM BJP 32
4 VEMULA RAJU INC 93
5 ERRAM VENKATESHWARLU IND 29
6 NARLA POLURAJU IND 2
7 PUDARI CHANDRASHEKAR IND 386 Elected
8 MUDRAKOLA RAMESH IND 5
9 MANDA RAJU IND 1
10 VYDHA SRINIVAS IND 50
WARD Name : 12 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 987 , Total Vaild Votes : 840 , Rejected Votes : 8 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 GUDIKANDULA SAI KRISHNA BJP 74
2 GHULAM KHAJA PASHA AIFB 194
3 NAMSANI SARESH TRS 385 Elected
4 BODDUPALLI SRINIVAS INC 89
5 ETIKALA MALLESH IND 84
6 POGULA RAJU IND 6
7 BODDUPALLI SAMPATH KUMAR IND 8
WARD Name : 13 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1056 , Total Vaild Votes : 809 , Rejected Votes : 7 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 PAGALA SONY TRS 535 Elected
2 PITTA MALLESHWARI BJP 274
WARD Name : 14 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 971 , Total Vaild Votes : 753 , Rejected Votes : 9 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 RUBEENA BEGUM AIFB 3
2 SHAMIM SULTANA INC 207
3 SHAHEDA ANJUM TRS 351 Elected
4 ANIS FATHIMA IND 12
5 FARJANA BEGAM IND 180
WARD Name : 15 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 830 , Total Vaild Votes : 713 , Rejected Votes : 11 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 NETTETLA SWARUPA INC 433 Elected
2 NETHETLA SWAPNA TRS 275
3 BOLAVENA LAVANYA IND 5
WARD Name : 16 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 978 , Total Vaild Votes : 868 , Rejected Votes : 19 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 JAPATHI RAJESH AIFB 15
2 NAMSANI SRINIVAS INC 292
3 PERUKA MALLESHAM TRS 256
4 RAJAM MAHANTHA KRISHNA BJP 305 Elected
WARD Name : 17 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 954 , Total Vaild Votes : 860 , Rejected Votes : 16 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 6
1 KOLIPAKA SANDHYA TRS 480 Elected
2 THOTA PRATHYUSHA INC 380
WARD Name : 18 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : — , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 KOLIPAKA SRINIVAS TRS 0 Unanimous
WARD Name : 19 , Reserved for : SC(W), Total Voters in Municipality Ward : 976 , Total Vaild Votes : 754 , Rejected Votes : 8 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 NALLALA ANNAMMA INC 211
2 PULIPAKA ANUSHA AIFB 117
3 BEKKAM ANJAMMA TRS 322 Elected
4 RAJITHA AREPALLI AIMIM 61
5 ARUMULLA LAVANYA IND 25
6 KOLLURI RADHIKA IND 12
7 THUNGAPALLI KAVITHA IND 6
WARD Name : 20 , Reserved for : ST(G), Total Voters in Municipality Ward : 922 , Total Vaild Votes : 639 , Rejected Votes : 16 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 6
1 MANUPATI RAVI INC 262
2 REVELLI SWAMY TRS 317 Elected
3 MANUPATI VIJAYA IND 15
4 SRINIVAS MANUPATI IND 38
5 SAMMAIAH LOKINI IND 7
WARD Name : 21 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : — , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 CHITTIREDDY MAMATHA TRS 0 Unanimous
WARD Name : 22 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 932 , Total Vaild Votes : 691 , Rejected Votes : 15 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 PADMA KONTHAM INC 192
2 SWARUPA UPPU TRS 499 Elected
WARD Name : 23 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1020 , Total Vaild Votes : 673 , Rejected Votes : 6 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 KASANAGOTTU SASHI REKHA BJP 63
2 KOTA SARASWATHI TRS 289
3 THADURI PUSHPAKALA INC 321 Elected
WARD Name : 24 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 941 , Total Vaild Votes : 708 , Rejected Votes : 6 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 JADALA SURENDER TRS 232
2 BEJJANKI NARESH BJP 38
3 NUGILLA MALLAIAH INC 412 Elected
4 MOHAMMAD FAYAZUDDIN AIMIM 12
5 KAVETI RAJAGOPAL IND 14
WARD Name : 25 , Reserved for : SC(G), Total Voters in Municipality Ward : 931 , Total Vaild Votes : 690 , Rejected Votes : 10 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 AKKAPAKA THIRUPATHI TRS 257
2 KARTHIK KANUKURTHI AIMIM 350 Elected
3 PULIPAKA SWAPNA INC 38
4 AREPALLY RAJENDER IND 5
5 JYOTHI KUKKA IND 40
WARD Name : 26 , Reserved for : SC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1086 , Total Vaild Votes : 746 , Rejected Votes : 11 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 KATKURI SANDEEP INC 13
2 SUDAMALLA AMRESH TRS 437 Elected
3 KUKKA KAMALA IND 278
4 KUKKALAXMINARAYANA IND 18
WARD Name : 27 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1074 , Total Vaild Votes : 737 , Rejected Votes : 7 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 11
1 MANTHENA POORNIMA BJP 117
2 SUJATHA VUNUKONDA TRS 605 Elected
3 SHAMEENA BEGUM IND 15
WARD Name : 28 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1127 , Total Vaild Votes : 862 , Rejected Votes : 10 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 GUDLA SATHISH BJP 7
2 THUMULA SUBHASH RAO INC 458 Elected
3 BALTHA PRASHANTH KUMAR AIFB 1
4 UPPU RAJKUMAR TRS 386
5 VUNKONDA THIRUPATHI IND 10
WARD Name : 29 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1139 , Total Vaild Votes : 869 , Rejected Votes : 7 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 ILLANDHULA KRISHNAMOORTHI TRS 282 Elected
2 THAMMADA BOINA KUMAR YADAV AIFB 104
3 DODDUPELLI JAGADEESH INC 228
4 VELLAMPALLI SRINIVASA RAO BJP 17
5 GOTTIMUKKULA SRINIVAS IND 24
6 MD JAHEER HUSSAIN IND 214
WARD Name : 30 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1079 , Total Vaild Votes : 799 , Rejected Votes : 5 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 Maimuna Begum AIMIM 255
2 HABEBA BEGUM TRS 288 Elected
3 MAQSOODA BEGUM IND 255
4 SAHENAJ BEGUM IND 1
WARD Name : 31 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1039 , Total Vaild Votes : 757 , Rejected Votes : 5 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 CHETTI SUJATHA AIFB 88
2 PYDA PADMA TRS 225 Elected
3 VEMULA PADMAVATHI INC 179
4 SARALA TIWARI BJP 22
5 BYSA MEENA IND 21
6 MANTHANI SHASHIKALA IND 222
WARD Name : 32 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1114 , Total Vaild Votes : 874 , Rejected Votes : 9 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 Marripalli Sathish TRS 287
2 Mora Manohar BJP 37
3 RAMESH GOUD BUSHANAVENI INC 147
4 POTHAANI PURUSHOTHAM IND 403 Elected
WARD Name : 33 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1187 , Total Vaild Votes : 963 , Rejected Votes : 9 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 Gangula Sathish BJP 184
2 CHOPPARI VAMSHI KRISHNA TRS 191
3 Buthagadda Sampath INC 391 Elected
4 DASARI SRINIVAS IND 197
WARD Name : 34 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 962 , Total Vaild Votes : 679 , Rejected Votes : 6 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 KOLIPAKA SHOBA INC 159
2 BANDARI SWAPNA AIFB 6
3 FARZANA ANJUM CPI 5
4 MOHAMMAD NOORJAH TRS 501 Elected
5 AZMATAJ IND 8
WARD Name : 35 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1061 , Total Vaild Votes : 875 , Rejected Votes : 9 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 KOLIPAKA SWAROOPA INC 137
2 THAKUR SABITHA BJP 257
3 DEVANANDI RAMADEVI TRS 432 Elected
4 BANDI LAXMI TDP 49
WARD Name : 36 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1130 , Total Vaild Votes : 827 , Rejected Votes : 7 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 7
1 NAJMIN SULTHANA TRS 354 Elected
2 BANDARI NARESH AIFB 10
3 BANDI SRINIVAS TDP 14
4 CHUNCHU MOHAN IND 185
5 SHAIKH SADIQUE PASHA IND 264