Blog

AP Govt Nominated Posts 2021 – Complete List

Click here to download PDF


S.No Category District Name Caste Sub caste Corp Chair
1 State Srikakulam Ballada Hemamalini Reddy w/o Ballada Janardhana Reddy BC Reddika AP Women’s Cooperative Finance corporation Ltd
2 State Srikakulam Narthu Rama Rao S/o Late Narthu Jaggayaa BC Yadava AP Greening & Beautification Corporation
SEEDAP(Society for Employment Generation & Enterprise
3 State Srikakulam Sadi syamprasad Reddy S/o Sadi Arjuna reddy BC Reddika Development in AP)
4 State Vizianagram Kayala Venkata Reddy  S/o Kayala RAMAKRISNA REDDY OC Reddy Maritime Board
5 State Vizianagram Jammana Prasanna Kumar S/o Jammanna Joji SC Mala APTIDCO
6 State Vizianagram Gadala Bangaramma W/O Gadala Sanyasi Naidu (Sunny) BC T Kapu APSRTC Regional Board
7 State Visakhapatnam Malla Vijaya Prasad S/O Late Joseph Naidu BC Gavara AP Education and Welfare Infrastructure Development Corporation
8 State Visakhapatnam Kannapa Raju Kammila (K K Raju) s/o K K Rama Raju OC Kshitriya New & Renewable Energy corporation (NEDCAP)
Seethamraju Sudhakar S/O Seethamraju Venkata Sambasiva
9 State Visakhapatnam Rao OC Brahmin AP State Brahmin welfare and development Corporation
10 State Visakhapatnam Bollavarapu John Wesly S/o Bollavarapu Ahron SC Mala AP State Christian (Minorities) Finance Corporation Ltd
11 State East Godavari Davuluri Dorababu S/o Subba Rao OC Kapu AP State Housing Corporation
12 State East Godavari Kudupudi satya sailaja W/o Bharath Bhushan BC Settibalija Drusya Kalalu Academy
13 State East Godavari T Prabhavathi W/O Dr Annavaram BC Setti Balija Science & Technology Academy
14 State East Godavari Dwarampudi Bhaskar Reddy-S/o Krishna Reddy OC Reddy Civil Supplies Corporation
15 State East Godavari Bonthu Rajeswar rao- S/o Prabhakar Rao SC Mala Advisor, PR&RD, Rural Water Supply
16 State West Godavari Vanka Ravindranath-S/o Satyannarayana OC Kapu AP MSME Development corporations
17 State West Godavari Dayala Naveen Babu-S/o Emmanuel SC Mala Vice-Chair, AP Labour welfare board
18 State West Godavari Pathapati Sar raju- S/o Sitharama Raju OC Kshitriya Andhra Pradesh Kshatriya Welfare and Development corporation
19 State West Godavari Barri Leela W/O Barri Shankar BC Fishermen AP State Minimum Wages Advisory Board
20 State West Godavari Pillamgolla Srilakshmi W/o Navaraj BC Yadava Sahityam Academy
Kanumuri Subba Raju (Raja Babu Hanuman Junction)- S/o
21 State West Godavari Suryanarayana Raju OC Kshitriya AP Road Development Corporation
22 State Krishna Dr Arun Kumar Monditoka S/o Monditoka Krishna SC Madiga AP Forest Development Corporation
23 State Krishna Adapa Seshagiri , S/O Adapa Ramana (Late) OC Kapu AP State Kapu Welfare and Development Corporation
24 State Krishna Shaik Asif S/O Shaik Subhani BC Muslim AP State Minorities Finance Corporation Ltd
Bandi Sivasakthi Nagendra Punyasheela W/O Bandi
25 State Krishna Rajkumar SC Mala AP Industrial Development Corporation (APIDC)
26 State Krishna Tatineni Padmavathi W/O T.V Koteswararao OC Kamma APSRTC Regional Board
Tummala Chandra shekhar Rao (Buddi) S/O Late Ram
27 State Krishna Mohana Rao OC Kamma Andhra Pradesh Kamma Welfare and Development Corporation
28 State Guntur Gubba Chandrasekhar OC Vaishya AP Environment Development Corporation
29 State Guntur Aremanda Varaprasad Reddy OC Reddy AP Tourism Development Corporation
30 State Guntur Muntaz Pathan D/O Subhani BC Muslim AP state Handicap & Senior Citizen corporation
31 State Guntur Sheik Asha Begum W/O Khajawali BC Muslim Sheik Corporation
32 State Guntur Kurra Naga Malleswari W/O Lakshmi Narayana BC Yadava History Academy
33 State Guntur Mandhapati Seshagiri Rao SC Madiga Andhra Pradesh Grandhalaya Parishad

 

S.No Category District Name Caste Sub caste Corp Chair
Kakumanu Raja Sekhar
34 State Prakasam S/o Kakumanu Kotaiah SC Madiga Leather Industries development corporation
Bathula Supraja
35 State Prakasam W/o Dr. Bathula Ashok Kumar Reddy OC Reddy APSRTC Regional Board
Bachina Krishna Chaitanya
36 State Prakasam S/o Bachina Chenchu Garataiah OC Kamma Society for Andhra Pradesh Network (SAPNet)
Chinthalacheruvu Satya Narayana Reddy
37 State Prakasam S/o Chinthalacheruvu Venkata Narayana Reddy OC Reddy Andhra Pradesh Reddy welfare and Development corporation
Shaik Subhashini
38 State Prakasam W/o Shaik Gafoor BC Muslim AP State Tailor Development cooperative federation
Jupudi Prabhakara Rao
39 State Prakasam S/o Jupudi Chimpiraiah SC Mala Advisor Social Justice
40 State Nellore Pernati Susmitha W/O Syam Prasad Reddy Wife OC Reddy AP State Seed development Corporation Ltd
41 State Nellore Ponaka Devasena W/O Kasireddy Shivakumar Reddy OC Reddy SwatchchAndhra Corporation
42 State Nellore Merugu Muralidhar S/o M. Ananda Rao SC Mala AP State Finance corporation
43 State Nellore Pottela Sirisha Yadav W/o Penchala Prasad BC Yadava Sangeeta Nrutya Academy
44 State Nellore Smt Shaik Saidani W/o Shaik Riyaz BC Muslim AP Corporation for Outsourced employees
45 State Nellore Mettukuru Chiranjeevi Reddy S/o Venkatareddy OC Reddy AP State Police Housing Corporation
46 State Chittor Shameem Aslam W/o Shafi Ullah BC Muslim AP Mineral Development corporation
Mettapalli Chinnappa Reddy Vijayananda Reddy S/o
47 State Chittor M.A Chinnappa Reddy OC Reddy APSRTC Regional Board
48 State Chittor Reddivari Chakrapani Reddy S/o Veeraswamy Reddy OC Reddy Srisailam Chairmen
49 State Chittor Khadar Basha S/o Kareem Saheb BC Muslim Wafq Board
50 State Chittor Kondaveti Naga bushanam S/o Subbalaiah BC Dasari Folk and Creativity Academy
51 State Anantpur Bukkapatnam Naveen Nischal S/o. Dr. Saiprasad (Late) OC Balija AP State Agro development corporation
52 State Anantpur Malyavantham Manjula W/O Penna Obulesh SC Madiga APSRTC Regional Board
53 State Anantpur Nadeem Ahmed S/o. V. Nisar Ahmad BC Muslim Andhra Pradesh State Urdu Academy
54 State Anantpur Mettu Govinda Reddy S/o Thimmappa OC Reddy APIIC
55 State Anantpur Y Haritha W/O Chamaluri Rajgopal Rao SC Madiga Nataka Academy
56 State Kadapa Karimulla Shaik Ameen S/o Abdul Rehaman BC Muslim AP State Ware Housing corporation
57 State Kadapa Mallela Jhansi Reddy, Dauther in law of M V Ramana Reddy OC Reddy APCOB
58 State Kadapa Badiginchala Vijaya Lakshmi W/O Chandra Mouli BC Thogata AP Handicrafts Development Corporation Ltd (APHDC)
59 State Kadapa A. Mallikarjuna Reddy (Daggayapalli) S/o A. Veera Reddy OC Reddy APSRTC
60 State Kadapa Puli Sunil Kumar S/o. P. Obaiah SC Madiga AP State Social welfare board
61 State Kadapa Koduru Ajay Reddy S/o K Prabhavathamma OC Reddy AP Skill Development corporation
62 State Kadapa Badvel Shaik Ghouse Lazam S/o Ghouse Peer BC Muslim AP State Haj Committee
Vempalaku Leelavathi Leeelavathi W/O Vemapalaku
63 State Kadapa Ramanjaneya Yadav BC Yadava AP Urban Finance & Infrastructure Development Corporation

 

S.No Category District Name Caste Sub caste Corp Chair
64 State Kurnool Byreddy Siddartha Reddy S/o Byreddy Mallikharjuna Reddy OC Reddy Sport Authority of AP
65 State Kurnool Perlappagari Bhagyamma W/o Diddikati Raghuramudu BC Kuruba AP Khadi and Village Industries Board
Pamireddygari Pedda Nagi Reddy S/o Pamireddygari
66 State Kurnool Venkata Subba Reddy OC Reddy AP Markfed
67 State Kurnool Karra Girija W/O Karra Harshavardhan Reddy OC Reddy AP State Irrigation Development Corporation
68 State Kurnool Madiga Sriramulu S/o Madiga Kambanna SC Madiga AP Meat Corporation
69 State Kurnool Shaik Gousiya Begum W/o Shaik Babulal BC Muslim AP Oil Federation
70 District Srikakulam Suvvari Suvarna W/O Suvvari Satyanarayana BC Kalinga Zilla Grandhalaya Samstha
71 District Srikakulam Korada Asha Latha W/O K Chandrabushna Guptha OC Vaishya Srikakulam Urban Development Authority (SUDA)
72 District Srikakulam Challa Suguna W/O Challa Devaraju SC Mala District Cooperative Marketing Society (DCMS)
73 District Srikakulam Karimi Rajeswara rao s/o Karimi Appala Surya Narayana BC T. Kapu District Cooperative Central Bank (DCCB)
74 District Vizianagram Reddy Padmavathi W/O Reddy Suresh BC K Velama Zilla Grandhalaya Samstha
75 District Vizianagram Inti Parvathi W/O Inti Gopala Rao OC Telaga BUDA
Nagavamsa
76 District Vizianagram Dr Avanapu Bhavana W/O Avanapu Vikram BC m District Cooperative Marketing Society (DCMS)
77 District Vizianagram Nekkala Naidu Babu S/o Nekkala sanyasayya BC K Velama District Cooperative Central Bank (DCCB)
Visakhapatnam – Kakinada Petroleum, Chemical & Petro-Chemical
78 District Visakhapatnam Chokkakula Lakshmi W/O Chokkakula Venkatrao BC K Velama Investment Region (VKPCPIR)
Visakhapatnam Metropolitan Region Development Authority
79 District Visakhapatnam Akramani Vijaya Nirmala w/o Akramani Venkata Rao BC Yadava (VMRDA)
80 District Visakhapatnam Gannamani Venkateswara Rao (GV) S/o Janardhana Rao OC Kamma Greater Visakhapatnam Smart City Corporation Limited (GVSCCL)
81 District Visakhapatnam Konda Ramadevi W/O Bolisetty Bapooji OC Kapu Zilla Grandhalaya Samstha
82 District Visakhapatnam Palla Chinna Talli W/o Palla Penta Rao BC Yadava District Cooperative Marketing Society (DCMS)
83 District Visakhapatnam Ch Anita W/O Chitakayala Sanyasipatrudu (Jameel) OC Kshitriya District Cooperative Central Bank (DCCB)
84 District East Godavari Medapati Sharmila Reddy W/o Anil Reddy OC Reddy RUDA
85 District East Godavari Chandana Nagesh S/o Ramesh BC Devanga Rajahmundry Smart City
86 District East Godavari Alli Raja Babu Yadav S/o Kannayya BC Yadava Kakinada Smart City Corporation Limited (KSCCL)
87 District East Godavari Kasi Muni Kumari – W/o Kasigana Satyannarayana SC Mala Hitakarini Samajam
88 District East Godavari Tholada Sailaja Parvathi Daughter of Veeraraju BC Fishermen Yelesvaram Development Board
89 District East Godavari Dulam Padma W/O Dulam Venkanna Babu OC Kapu Zilla Grandhalaya Samstha
90 District East Godavari Ragireddy Deepthi Kumar W/o Frooti Kumar OC Kapu KUDA
91 District East Godavari Saka Mani Kumari W/O Saka Prasanna Kumar SC Mala District Cooperative Marketing Society (DCMS)
92 District East Godavari Girajala Rama Krishna Tulasi W/o Girijala Veerraju( babu) OC Kapu Rajahmundry Urban Bank
93 District East Godavari Yedidi Chakarapanirao S/o Lachanna OC Kapu Eastern Delta Board
94 District East Godavari Akula Veeraju S/o Bapi Raju OC Kapu District Cooperative Central Bank (DCCB)
95 District East Godavari Kudipudi Venkateswar (babu) S/o Prabhakara Rao BC Settibalija Central Delta Board
96 District West Godavari Madhyanapu Eswari W/o Balram OC Kapu EUDA
97 District West Godavari Chirla Padma Sree W/O Chirla Radaiah OC Kapu Zilla Grandhalaya Samstha
98 District West Godavari Ganjimala devi (Devi Polavaram) W/o Rama Rao SC Mala Western Delta Board

 

S.No Category District Name Caste Sub caste Corp Chair
99 District West Godavari Vendra Venkata swamy S/o Bhadraiah BC Setti Balija District Cooperative Marketing Society (DCMS)
100 District West Godavari Boddani Akhila D/O Boddani Srinivas BC Yadava Eluru Smart city corporation
101 District West Godavari PVL Narsimha Raju S/o Timma Raju OC Kshitriya District Cooperative Central Bank (DCCB)
Tipparamalli Jamala Poornamma W/O Tipparamilli
102 District Krishna Anandrao (Mother of Ashok Yadav) BC Yadava Zilla Grandhalaya Samstha
103 District Krishna Patamata Snigdha W/O Patamata Suresh BC Gouda District Cooperative Marketing Society (DCMS)
104 District Krishna B V Durga Nagalakshmi W/O Borra Vittal Rao BC Yadava Machilipatnam Urban Development Authority (MUDA)
105 District Krishna Tanneru Nageshwar Rao S/O Laxminarayana OC Kamma District Cooperative Central Bank (DCCB)
106 District Guntur Bathula Devanand Ex Corporator & SC Cell President BC Gouda Zilla Grandhalaya Samstha
107 District Guntur Y Bhagya Lakshmi EX ZPTC W/O Madanamohan SC Mala District Cooperative Marketing Society (DCMS)
108 District Guntur Rathamsetty Seetharamanjaneyulu (Lallapuram Ramu) OC Kapu District Cooperative Central Bank (DCCB)
Singaraju Meena Kumari
109 District Prakasam W/o Singaraju Venkata Rao OC Balija OUDA
110 District Prakasam Rachgorla Venkata Suseela W/O Rachgorla Pitchaiah BC Yadava Zilla Grandhalaya Samstha
111 District Prakasam Ravi Padmavathi W/O Ramanadham Babu wife OC Kamma District Cooperative Marketing Society (DCMS)
Madasi Venkaiah
112 District Prakasam S/o Madasi Kotaiah SC Madiga District Cooperative Central Bank (DCCB)
Mukkala Dwarakanath
113 District Nellore S/o Mukkala Satyanarayana OC Vaishya NUDA
Donthu Sarada
114 District Nellore W/o. Donthu Balakrishnaiah BC Chenatha Zilla Grandhalaya Samstha
Kamireddy Satyanarayana Reddy
115 District Nellore S/o K. Sundararami Reddy OC Reddy District Cooperative Central Bank (DCCB)
Veeri Chalapathi
116 District Nellore S/o Subramanyam SC Mala District Cooperative Marketing Society (DCMS)
117 District Chittor Dr Naramalli Padmaja W/o Subrahmanyam Reddy SC Mala Tirupathi Smart City Corporation
118 District Chittor B Bereendra Verma S/O Kodandapani Raju BC Rajulu Srikalahasthi Temple
119 District Chittor Pramilamma Reddy Mother of Dayasagar Reddy OC Reddy Kanipakam Temple
120 District Chittor Samakoti Nagalakshmi W/o Samakoti Sahadeva Reddy OC Reddy District Cooperative Marketing Society (DCMS)
121 District Chittor M Reddamma W/o Krishna Murthy BC Mangali District Cooperative Central Bank (DCCB)
122 District Chittor Nainar Madhu Bala W/O J Dayakar OC Balija Zilla Grandhalaya Samstha
123 District Chittor Venkat Reddy Yadav S/o Gangappa BC Yadava Palamaneru-Kuppam-Madanapalli Urban Development
124 District Anantpur Mahalakshmi Srinivasulu S/o Subbaiah OC Balija AHUDA
125 District Anantpur Lomada Uma Devi W/O L M Mohan Reddy OC Reddy Zilla Grandhalaya Samstha
126 District Anantpur Manukinda Likhitha W/o Manukinda Veeranjaneyulu BC Boya District Cooperative Central Bank (DCCB)
127 District Anantpur Thadimarri Chandrasekhar Reddy S/o. Ramakrishna Reddy OC Reddy District Cooperative Marketing Society (DCMS)
128 District Anantpur Lakshmi Narasamma W/O G Gangadhar BC Boya Puttaparthy Urban Development Authority (PUDA)
129 District Kadapa L Usha Rani W/O Ramlinga Reddy ( Velupula Ramu) OC Reddy Zilla Grandhalaya Samstha
Singasani Guru Mohan
130 District Kadapa S/o Parandamaiah OC Balija Annamayya Urban Development Authority (AUDA)

 

S.No Category District Name Caste Sub caste Corp Chair
131 District Kadapa Dandu Chandraleela W/O Dandu Gopi SC Madiga District Cooperative Marketing Society (DCMS)
132 District Kurnool Kotla Harshavardhan Reddy S/o Kotla Kodanda Rami Reddy OC Reddy Kurnool Urban Development Authority (KUDA)
Sannala Maha Lakshmi W/o Ponnapureddy Vishnuvardhan
133 District Kurnool Reddy OC Reddy District Cooperative Central Bank (DCCB)
134 District Kurnool Madduru Subhash Chandra Bose S/o Madduru Subbarayudu BC Boya Zilla Grandhalaya Samstha
135 District Kurnool Chenchannagari Siromani W/o Chenchannagari Maddaiah SC Madiga District Cooperative Marketing Society (DCMS)