Blog

Armoor municipal election results 2020 – complete wards list

ULB Ward Member Details
Sl No. Ward No. Reserved for Elected Member name Party Result Status
1 Ward – 1 UR(W) PUTILI BEGUM TRS Elected
2 Ward – 2 BC(G) KHANDESH SANGEETHA TRS Elected
3 Ward – 3 BC(W) ANUGANTI VARALAXMI TRS Elected
4 Ward – 4 UR(W) PALEPU LATHA BJP Elected
5 Ward – 5 BC(G) BANDARI PRASAD TRS Elected
6 Ward – 6 UR(G) PRODDDUTURI MURALIDHAR REDDY BJP Elected
7 Ward – 7 UR(G) ETTEDI NARSA REDDY TRS Elected
8 Ward – 8 UR(W) SANGEETHA MEDIDHALA TRS Elected
9 Ward – 9 BC(W) KAVITHA KONAPATRI TRS Elected
10 Ward – 10 UR(W) KONTHAM MANJULA BJP Elected
11 Ward – 11 SC(W) MEENA TALARI TRS Elected
12 Ward – 12 BC(G) THATI HANMANDLU TRS Elected
13 Ward – 13 SC(G) BHARATHY YENUGANTI TRS Elected
14 Ward – 14 UR(G) MOHAMMAD IMTYAZ HUSSAIN INC Elected
15 Ward – 15 BC(G) KOLU GANGAMOHAN TRS Elected
16 Ward – 16 BC(W) SUNAKRI ESHWARI TRS Elected
17 Ward – 17 UR(W) AYESHA SHIREEN TRS Elected
18 Ward – 18 ST(G) VANAM SHEKAR IND Elected
19 Ward – 19 UR(G) GADDAM VENKATA NARSIMHA REDDY BJP Elected
20 Ward – 20 UR(G) SHAIK MUNNU TRS Elected
21 Ward – 21 UR(G) LAKKI SHANKAR TRS Elected
22 Ward – 22 UR(W) ARSHADI BEGUM AIMIM Elected
23 Ward – 23 UR(W) VANNEL DEVI LAVANYA TRS Elected
24 Ward – 24 UR(G) AKULA RAMULU IND Elected
25 Ward – 25 UR(W) ALJAPUR REVATHI TRS Elected
26 Ward – 26 BC(W) SUJATHA SUNKARI IND Elected
27 Ward – 27 UR(G) BADAM RAJKUMAR IND Elected
28 Ward – 28 UR(W) NAZNEEN SULTHANA TRS Elected
29 Ward – 29 SC(G) BYAVATH SAI KUMAR BJP Elected
30 Ward – 30 UR(W) LINGAMPALLY BHAGYA IND Elected
31 Ward – 31 BC(W) SWATHI SINGH KASHYAP TRS Elected
32 Ward – 32 BC(G) RAJESH JANRADHAN TRS Elected
33 Ward – 33 BC(W) VINITHA PANDIT TRS Elected
34 Ward – 34 BC(G) LAXMI GANDLA TRS Elected
35 Ward – 35 BC(W) AKULA SANGEETHA BJP Elected
36 Ward – 36 BC(G) RAMESH KUMAR BAARADI TRS Elected

 

 

ULB Ward Member Details
Sl No. Name of the Contesting candidate Party Affiliation Votes Secured Status
WARD Name : 1 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1643 , Total Vaild Votes : 1106 , Rejected Votes : 28 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 THOKALA BHOODEVI BJP 278
2 PUTILI BEGUM TRS 434 Elected
3 SK SHADIKA BEGUM AIMIM 20
4 SHAIK SHAHEEN BEGUM TDP 89
5 SURAYYA FATHIMA INC 78
6 AZEEZA BEGUM IND 48
7 Afreen Begum IND 40
8 ISHRATH BEGUM IND 104
9 LINGAMPALLY SUSHILA IND 0
10 Boddu Sumalatha IND 15
WARD Name : 2 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1657 , Total Vaild Votes : 1146 , Rejected Votes : 17 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 KHANDESH SANGEETHA TRS 613 Elected
2 BANDLAPELLY NARSAIAH BJP 528
3 SADAMASTHULA VENKATI IND 5
WARD Name : 3 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1574 , Total Vaild Votes : 1042 , Rejected Votes : 15 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 ANUGANTI VARALAXMI TRS 521 Elected
2 PUPPALA HEMALATHA BJP 502
3 KURKELLY LATHA IND 19
WARD Name : 4 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1700 , Total Vaild Votes : 1346 , Rejected Votes : 18 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 PALEPU LATHA BJP 940 Elected
2 SRAVANTHI REDDY NACHU TRS 406
WARD Name : 5 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1390 , Total Vaild Votes : 1082 , Rejected Votes : 16 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 ANUGANTI VENKATESH GOUD BJP 86
2 BANDARI PRASAD TRS 659 Elected
3 RAJALINGAM TOGARLA INC 328
4 SHIVARAJ NARRA TDP 9
WARD Name : 6 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1519 , Total Vaild Votes : 1182 , Rejected Votes : 6 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 ETTEDI GANGA REDDY TRS 464
2 PRODDDUTURI MURALIDHAR REDDY BJP 718 Elected
WARD Name : 7 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1469 , Total Vaild Votes : 977 , Rejected Votes : 5 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 ETTEDI NARSA REDDY TRS 472 Elected
2 PRASHANTH KUMAR KAANDESH BJP 299
3 RAJESHWAR ARE INC 17
4 ANGALA DASHA GOUD IND 1
5 GUJJETI VENKAT RAMU IND 188
WARD Name : 8 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1548 , Total Vaild Votes : 1178 , Rejected Votes : 17 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 6
1 SUDDAPALLY VIJAYA INC 52
2 SOKKALA SRAWANTHI BJP 185
3 SANGEETHA MEDIDHALA TRS 941 Elected
WARD Name : 9 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1348 , Total Vaild Votes : 1081 , Rejected Votes : 16 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 AMBATI LAXMI BJP 232
2 KAVITHA KONAPATRI TRS 486 Elected
3 ASHIYA BEGUM MOHHAMAD IND 209
4 MALYALA JAMUNA IND 154
WARD Name : 10 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1492 , Total Vaild Votes : 1017 , Rejected Votes : 11 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 KOKKULA VASANTHA LAXMI TRS 285
2 KONTHAM MANJULA BJP 403 Elected
3 GUMMADI RAJITHA IND 3
4 MUNNY BEGUM IND 326
WARD Name : 11 , Reserved for : SC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1539 , Total Vaild Votes : 1204 , Rejected Votes : 13 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 NALLA SUVARNA BJP 206
2 MEENA TALARI TRS 739 Elected
3 LASUMBAI KOLA INC 259
WARD Name : 12 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1513 , Total Vaild Votes : 1153 , Rejected Votes : 19 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 THATI HANMANDLU TRS 686 Elected
2 THOPARAM BHAGATH INC 11
3 NARME SRINIVAS BJP 424
4 MADHUSUDHAN MORE TDP 10
5 KANTAM GANGADHAR IND 20
6 MOSAMPALLY UDAY GOUD IND 2
WARD Name : 13 , Reserved for : SC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1521 , Total Vaild Votes : 1014 , Rejected Votes : 17 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 17
1 BHARATHY YENUGANTI TRS 783 Elected
2 KALLEM VIJAY IND 231
WARD Name : 14 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1647 , Total Vaild Votes : 1183 , Rejected Votes : 23 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 GATTADI RAJKUMAR BJP 13
2 MOHAMMAD IMTYAZ HUSSAIN INC 590 Elected
3 MOHAMMED SAJID AIMIM 126
4 M M HUSSAIN ALI KHAN TRS 431
5 MOHAMMED SAJEED ALI IND 23
WARD Name : 15 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1480 , Total Vaild Votes : 1074 , Rejected Votes : 29 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 KOLU GANGAMOHAN TRS 915 Elected
2 GEETHA LAKKAVATHULA BJP 157
3 GUDDETI RAMESH IND 2
WARD Name : 16 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1464 , Total Vaild Votes : 935 , Rejected Votes : 5 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 NAVYASRI DJ BJP 270
2 PALLAPU SAVITHRI CPM 24
3 VANI INC 72
4 SUNAKRI ESHWARI TRS 569 Elected
5 GUDDETI VIJAYALAXMI IND 0
WARD Name : 17 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1578 , Total Vaild Votes : 1056 , Rejected Votes : 19 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 AYESHA SHIREEN TRS 756 Elected
2 MOHAMMAD SHAREEFA BEGUM INC 121
3 VENNA SWARNALATHA IND 179
WARD Name : 18 , Reserved for : ST(G), Total Voters in Municipality Ward : 1643 , Total Vaild Votes : 1134 , Rejected Votes : 19 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 KUTHADI YELLAIAH CPM 51
2 KOGULA NARSAIAH TRS 335
3 KORRA GANGADAR INC 94
4 GADDAM SHANKER BJP 155
5 GUGULOTH KANAKABAI IND 1
6 GUGULAVATH SIRISHA IND 65
7 DHARAVATH MOHAN IND 18
8 NAGENDHER JAGANATH IND 4
9 VANAM SHEKAR IND 411 Elected
WARD Name : 19 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1465 , Total Vaild Votes : 960 , Rejected Votes : 11 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 6
1 GADDAM VENKATA NARSIMHA REDDY BJP 547 Elected
2 TAMMI SRINIVAS TRS 392
3 SHAIK LAYAQ INC 11
4 SUNKE SRINIVAS IND 10
WARD Name : 20 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1552 , Total Vaild Votes : 1072 , Rejected Votes : 10 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 ASIF SHAIK INC 328
2 MOHAMMED ILYAS AIMIM 92
3 SHAIK MUNNU TRS 590 Elected
4 SAIVE RAJ KUMAR BJP 54
5 YOUSUF UDDIN MOHAMMED IND 8
WARD Name : 21 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1388 , Total Vaild Votes : 1092 , Rejected Votes : 9 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 ASHISH REDDY INC 38
2 DUGGI VIJAY KUMAR BJP 237
3 LAKKI SHANKAR TRS 535 Elected
4 NARSAREDDY THIGALA IND 282
WARD Name : 22 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1535 , Total Vaild Votes : 1131 , Rejected Votes : 16 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 ARSHADI BEGUM AIMIM 492 Elected
2 ARIFA BEGUM TRS 146
3 SHAHEDA BEGUM INC 189
4 SOUJANYA GUPALA BJP 12
5 AMEENA BEE IND 69
6 ASIFA KHANAM IND 91
7 JAYALAXMI MANCHIRYALA IND 132
8 DUSTHATH SULTHANA ALIAS NUSRAT SULTHANA IND 0
WARD Name : 23 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1497 , Total Vaild Votes : 938 , Rejected Votes : 9 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 ALJAPUR KAVITHA INC 174
2 VANNEL DEVI LAVANYA TRS 467 Elected
3 SUMATHI ELETI BJP 297
WARD Name : 24 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1747 , Total Vaild Votes : 1262 , Rejected Votes : 5 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 4
1 JESSU ANIL KUMAR BJP 98
2 PANDENA PRAMOD KUMAR TRS 215
3 MALKANNA ERROLLA INC 19
4 MEKALA GANGALAXMI TDP 5
5 AKULA RAMULU IND 925 Elected
6 SHANKER KOYALKAR IND 0
WARD Name : 25 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1423 , Total Vaild Votes : 986 , Rejected Votes : 6 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 ALJAPUR REVATHI TRS 547 Elected
2 KALYANI GUPALA BJP 417
3 BANDI SUVARNA IND 21
4 SAVELA VIJAYA IND 1
WARD Name : 26 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1541 , Total Vaild Votes : 1182 , Rejected Votes : 1 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 GANDLA SWAPNA BJP 223
2 PREMALA REGULLA INC 144
3 SUNKARI SARITHA TRS 105
4 GOLI PREETHI IND 23
5 FATIMA ZAHARA IND 67
6 BOBIDE GANGAMANI IND 0
7 LATHA VANNELDAS IND 221
8 SUJATHA SUNKARI IND 399 Elected
WARD Name : 27 , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 1480 , Total Vaild Votes : 1120 , Rejected Votes : 6 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 9
1 BONDLA BOJENDHAR INC 3
2 MOHAMMED RAHEEMUDDIN TRS 412
3 SUNKARI RAMANA BJP 247
4 PANDITH KRISHNA IND 13
5 BADAM RAJKUMAR IND 413 Elected
6 SRIKESH GATLA IND 32
WARD Name : 28 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1556 , Total Vaild Votes : 1030 , Rejected Votes : 17 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 8
1 VODDYATI VANI BJP 64
2 NAZNEEN SULTHANA TRS 448 Elected
3 NUZHAT FATIMA AIMIM 69
4 RESHMA PARVEEN INC 112
5 NAZIYA TAHSEEN IND 337
WARD Name : 29 , Reserved for : SC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1495 , Total Vaild Votes : 945 , Rejected Votes : 12 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 5
1 CHINNA BHOJANNA PINJA INC 248
2 BYAVATH SAI KUMAR BJP 347 Elected
3 MALYALA RAJABABU TRS 240
4 YERRA YELLAIAH IND 0
5 PONNALA CHANDRA SHEKAR IND 12
6 PONNALA SANJEEVAIAH IND 15
7 RAJESHWAR PONNALA IND 83
WARD Name : 30 , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 1526 , Total Vaild Votes : 1155 , Rejected Votes : 18 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 9
1 USHARANI PINJA INC 87
2 MEERA VANITHA TRS 322
3 SAIDHU APARNA BJP 341
4 LINGAMPALLY BHAGYA IND 405 Elected
WARD Name : 31 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1538 , Total Vaild Votes : 1135 , Rejected Votes : 16 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 2
1 BOPPENA SANDHYA BJP 554
2 SWATHI SINGH KASHYAP TRS 581 Elected
WARD Name : 32 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1563 , Total Vaild Votes : 1091 , Rejected Votes : 35 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 8
1 DYAGA UDAY KUMAR BJP 434
2 RAJESH JANRADHAN TRS 614 Elected
3 SUMAN VISHVANATH INC 16
4 CHANDRA PRAKASH VAIDYA IND 24
5 HAZARI SOUMYA IND 3
WARD Name : 33 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1479 , Total Vaild Votes : 1043 , Rejected Votes : 17 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 6
1 VINITHA PANDIT TRS 707 Elected
2 SHIKARI PADMA BJP 330
3 RAJASRI KALIGOTA IND 6
WARD Name : 34 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1484 , Total Vaild Votes : 1085 , Rejected Votes : 13 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 Chitti Chinna Bajanna BJP 226
2 LAXMI GANDLA TRS 844 Elected
3 KUNTA NAGARAJU IND 15
WARD Name : 35 , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 1592 , Total Vaild Votes : 1110 , Rejected Votes : 7 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 3
1 AKULA SANGEETHA BJP 747 Elected
2 RUKUMBAI GOGIKAR INC 15
3 ROOPA SADAK TRS 348
WARD Name : 36 , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 1515 , Total Vaild Votes : 1146 , Rejected Votes : 4 , Tendered Votes : 0 , NOTA Votes : 1
1 POSHETTY MANDULA INC 213
2 RAMESH KUMAR BAARADI TRS 447 Elected
3 VENU POLKAM BJP 341
4 GATADI VADDA GOUTHAM IND 138
5 MANDULA BALAKRISHNA IND 0
6 Srinivas Kalyankar IND 7